e-günlük

Facebook’un Üyelerine Gösterdiği Takdir Edilesi Saygı

Bu, fotoğraflarımın başkaları tarafından kendilerininmiş gibi kullanılması konusunda yaşadığım üçüncü sorun. {Daha haberimin olmadığı neler var kim bilir} Nereden nereye… {Nesrin hanım değil elbette, aşırı yorgunluktan şahısları birbirine karıştırdım} Antalya’dan Nalan, yaklaşık 1 yıldır e-vren günlüğü’nü takip ediyor. Geçen haftalarda eski bir arkadaşını facebook‘ta ararken karşısına fotoğrafı tanıdık ama ismi yabancıbir profil sonucu çıkıyor :) Hemen bana haber verdi. Ardından hemen Ömür Tuncaay isimli şahsa ve arkadaş listesinde yer alan arkadaşlarına mesaj gönderildi. Elbette bununla yetinilmedi; fotoğraf ve profil facebook’a ihbar edildi. Ve facebook’un kişi ve telif haklarını koruma çabası baş döndüren bir hızla sonuçlandı: 29 Mart’taki şikayet mesajıma aynı gün cevap verildi. Hemen ertesi gün 30 Mart’ta facebook ekibinden ikinci bir cevap daha geldi. Soruna son derece alakayla yaklaştılar ve 31 Mart günü facebook takımından son mesaj geldi: Söz konusu şahsın hesabı süresiz olarak iptal edilmişti. Başkasının fotoğrafını izinsiz kullanarak suç işleyen  o şahsın facebook’ta neyi var neyi yoksa silindiğini haber veren facebook takımının bir de notu vardı: Suistimal edildiği düşünülen içeriklerin doğrudan privacy@facebook.com adresine ihbar edilmesini rica ediyorlar. Üç gün boyunca bana sürekli mesajla bildirimde bulundukları için facebook’a teşekkür ediyorum :)

Bütün dünyanın en sağlam şakayı yapabilmeye kitlendiği 1 Nisan‘ı ufak bir hasarla geride bıraktım :) Bugün için aklıma çok sağlam bir Nisan 1 şakası gelmişti ama o şaka gecenin 2’sinde aklıma geldiği için uygulamam mümkün değildi :) Bütün gün de Nisan 1 esprileri arasında dolanırken ve hiçbir şakaya kanmama konusunda kendime güvenirken akşam üzeri ev dönüşü Kasım‘ın telefonuyla ilk ama tek darbemi yemiş oldum :) Kasım, haftasonu istanbul’dan Muğla’ya geçiyordu {bunu geçen aylarda yapmıştı ve bana haber vermediği için kendisine darılmıştım} Muğla’ya geçmeden önce Aydın’a yanıma uğramak istediğini söyledi; ben de kefal gibi hemen cumartesi günü için telefonda plan program yapmaya başlarken Kasım’ın ağzından dökülen Nisan 1 ile kendime geldim :)

Gündüz arkadaşlarıma gönderdiğim Bugün 1 Nisan! Şaka gibi yahu :)mesajıma Yasin‘in verdiği mesaj çok anlamıydı:Şaka maka ama geçen yıl bu gün askerdeydik…

Bir önceki Edebiyata Dair, Y.K. Beyatlı başlıklı yazımda edebiyata dair, kitap ve yahya kemal beyatlı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

11 Yorumlar

  • Yanıtla esra 30 Aralık 2009 at 22:18

    ben bişi sorcam peki facebooktan kaldırıyolar ama o kişi tekrar giriyor bunu nasıl halledeceğiz elinde resimler olduktan sonra

  • 1 2

    Bir yorum yazın