Facebook’un Üyelerine Gösterdiği Takdir Edilesi Saygı

Bu, fotoğraflarımın başkaları tarafından kendilerininmiş gibi kullanılması konusunda yaşadığım üçüncü sorun. {Daha haberimin olmadığı neler var kim bilir} Nereden nereye… {Nesrin hanım değil elbette, aşırı yorgunluktan şahısları birbirine karıştırdım} Antalya’dan Nalan, yaklaşık 1 yıldır e-vren günlüğü’nü takip ediyor. Geçen haftalarda eski bir arkadaşını facebook‘ta ararken karşısına fotoğrafı tanıdık ama ismi yabancıbir profil sonucu çıkıyor :) Hemen bana haber verdi. Ardından hemen Ömür Tuncaay isimli şahsa ve arkadaş listesinde yer alan arkadaşlarına mesaj gönderildi. Elbette bununla yetinilmedi; fotoğraf ve profil facebook’a ihbar edildi. Ve facebook’un kişi ve telif haklarını koruma çabası baş döndüren bir hızla sonuçlandı: 29 Mart’taki şikayet mesajıma aynı gün cevap verildi. Hemen ertesi gün 30 Mart’ta facebook ekibinden ikinci bir cevap daha geldi. Soruna son derece alakayla yaklaştılar ve 31 Mart günü facebook takımından son mesaj geldi: Söz konusu şahsın hesabı süresiz olarak iptal edilmişti. Başkasının fotoğrafını izinsiz kullanarak suç işleyen  o şahsın facebook’ta neyi var neyi yoksa silindiğini haber veren facebook takımının bir de notu vardı: Suistimal edildiği düşünülen içeriklerin doğrudan privacy@facebook.com adresine ihbar edilmesini rica ediyorlar. Üç gün boyunca bana sürekli mesajla bildirimde bulundukları için facebook’a teşekkür ediyorum :)

Bütün dünyanın en sağlam şakayı yapabilmeye kitlendiği 1 Nisan‘ı ufak bir hasarla geride bıraktım :) Bugün için aklıma çok sağlam bir Nisan 1 şakası gelmişti ama o şaka gecenin 2’sinde aklıma geldiği için uygulamam mümkün değildi :) Bütün gün de Nisan 1 esprileri arasında dolanırken ve hiçbir şakaya kanmama konusunda kendime güvenirken akşam üzeri ev dönüşü Kasım‘ın telefonuyla ilk ama tek darbemi yemiş oldum :) Kasım, haftasonu istanbul’dan Muğla’ya geçiyordu {bunu geçen aylarda yapmıştı ve bana haber vermediği için kendisine darılmıştım} Muğla’ya geçmeden önce Aydın’a yanıma uğramak istediğini söyledi; ben de kefal gibi hemen cumartesi günü için telefonda plan program yapmaya başlarken Kasım’ın ağzından dökülen Nisan 1 ile kendime geldim :)

Gündüz arkadaşlarıma gönderdiğim Bugün 1 Nisan! Şaka gibi yahu :)mesajıma Yasin‘in verdiği mesaj çok anlamıydı:Şaka maka ama geçen yıl bu gün askerdeydik…

11 Comments

 1. rose ufak bir uyarı..”Özgüveni” demeniz yeterli.”kendine” fazla olmuş =)

 2. Bu yazını da ucundan alıp link veriyorum sevgili Evren,mahsuru yok değil mi??
  çünkü mağdur olduğunu ve bişey yapamadığını iddia edenler var..yardımcı olalım:P
  ciddi bir örneksin her konuda,tebrikler:))

 3. Facebookta adresim falan olmadigi icin böyle sorunlarin yasandigini senden ögreniyorum ne tuhaf demek ki bu insanlarin kendine özgüveni yok belki de o kisileri bu sekilde yargilamak yanlis ama yazini okuyunca aklima ilk sey buydu,aslinda sanal dünya burasi hersey oluyor,bende elimden geldigince belirli sayfalar hatta mail ve senin sayfani ziyaret etmek disinda pek de bilgisayari kullandigim söylenemez gerci bunlara bile gün geliyor zor vakit ayirabiliyorum.
  1 Nisan sakasina gelince ben tarihi bile yasadigim yogunluktan unutunca birkac arkadasimin yaptigi espirilere hemen kandim(:
  Saglicakla kalman dilegiyle,hayirli Nisanlar efendim
  Sevgilerle

 4. Yalnız arkadaşın çaldığı fotoya bakılırsa zevksiz de değilmiş hani kardeşim :)

 5. Güya eski dostların birbirini bulması için hayata geçmiş bir proje diyelim şu facebook a.. e güzel de.. aradan yıllar geçtikten sonra buluşup bir araya gelmek dostlarla güzel oluyor..
  asıl amaç bu, ama heryerde olduğu gibi başka amaçlarla bulunan insanlar da yok değil..
  görüyoruz işte..
  arkadaş seni pek bir beğenmiş dayanamamış koymuş demekki.. havası olsun istemiştir ama fena halde söndürülmüş :))
  iyi de olmuş.. Saçma bir davranış.. İnsan kendi kimliğinden yüzünden utanıyorsa niçin yaşıyor ki.. Madem öyle hiç koyma kardeşim değil mi..
  bakalım kaç Evren çıkıcak daha böyle :D

 6. Ömer naber (: haha şaka gibi valla. Kirli işlerde kullanacaklar yüzünü

 7. Kayhanovic bir, sen iki :) Ne anlamsız geliyor bana bu foto alma-çalma işleri… Bu insanların da birer yüzleri yok mu, bu kadar mı yabancılar ki kendilerine, başkalarının yüzlerini kullanıyorlar ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir