e-günlük

Prozac, Bir Mutluluk Masalı{mı?}

İntihara eğilim, döküntü ve alerjik reaksiyonlar, nöbet geçirme, karaciğer ve böbreği olumsuz etkileme riski, kilo kaybı, ağız kuruluğu, terleme-üşüme, aşırı duyarlılık, titreme, ışığa duyarlık, bulantı, kusma, tat duyusunda bozulma, uyku bozuklukları, anormal rüyalar, baş dönmesi, halsizlik, sinirlilik, psikomotor rahatsızlık, konsantrasyon güçlüğü, düşünce sürecinde bozulma, idrara çıkma sıklığında artış, cinsel fonksiyon bozukluğu, bulanık görme, baş ağrısı…

Bütün bunlar Amerika’yı neredeyse bir Prozac Toplumu‘na çeviren, adına bir kitap yazılıp, bir de sinema filmi çekilen “dünyanın en az yan etkili ama en etkili” antidepresan ilacı Prozac’ın (Prozac nedir?) prospektüsünde yazan yan etkiler.
Prozac için ilaç sektörünün 2 efsane ismi Aspirin ve Viyagra’nın yanında üçüncü efsane ilaç demek sanırım yanlış olmaz. İçildiği an sizi “her şeye rağmen” mutlu ettiği, içen kişiye “ağlamayı, üzülmeyi” unutturduğu ve kullanıcısını kahkahalara boğduğu iddia edilen bu mutluluk hapına herhangi bir eczaneden reçetesiz ve az bir ücretle sahip olmak son derece kolay. Peki sınırsız mutluluğa ulaşmak bu kadar kolay mı?

Prospektüsünde faydalarından çok yan etkilerinin yer aldığı Prozac’ı kullananlardan birisi de A.H. 29 yaşındaki A.H., lisans eğitimini bitirdikten sonra İngiltere’de master yapmış. Eğitimlerini tamamlayıp bütün donanımlara sahip olduğu bir anda kendisini askerde bulmuş. Askerlik, iş, eş karmaşasının ortasında Prozac kullanan bir arkadaşının tavsiyesiyle bu ilaçla tanışmış.

A.H. (29): Prozac hakkında hiçbir fikrim de bilgim de yoktu. Tamamen onu kullanan insanların anlattıklarından etkilendim. Prozac’ı kullanmaya başladığım ilk günler sürekli geçmişte yaşadığım mutlu anları hatırlıyordum. Tamamen o anı yaşıyordum ve o esnada kendi kendime gülümsüyordum. Bu etki ilk 1 ay sürdü. Her sabah uyandığımda kendimi çok kötü hissediyordum ve ilacı kullanınca bu duygulardan kurtuldum. Sorunlara karşı umursamaz biri oldum. Bazen “neden bu ilacı kullanıyorum, yoksa deli miyim?” diye kendime sorduğum oluyordu. İlacın üzerinde antidepresan yazması da moralimi bozuyordu. İşte bu bana deliliği düşündürtüyordu. Bence Prozac, insanı mutlu etmiyor; sadece ayrıntıları düşünmemi, bunları kafaya takmamı engelliyor. İlacı aldığım ilk gün “salak gibi” oldum. Beynim boş bir çuval gibiydi. Kendini bilen bir insan Prozac’a ihtiyacı olduğunu düşününce morali bozluyor. Çünkü çaresiz olduğunu düşünüyor. Üzüleceklerini bildiğim için aileme Prozac kullandığımı söylemedim. 28 yıl antidepresan kullanmamışken, bu vakitten sonra buna muhtaç olduğumu düşünmek canımı sıkıyordu. Buna rağmen Prozac’ı hiç kullanmamış olmayı istemezdim. Milyonlarca insan kullanıyor bu ilacı ve onun hakkında bilgi sahibi olmak beni mutlu ediyor. Etkileri bakımından Prozac’tan memnun kaldım ancak tekrar kullanmamayı düşünüyorum çünkü kendimi aciz hissetmeme sebep oluyor. Kendini ve varoluş sebebini bilmeyen, boşluktaki insanlar için Prozac bir kurtuluş olabilir. Ama kendini bilen insan için Prozac bir oyalama, sorunları erteleme. Aile, dini inançlar var; bunlar beni sorunlarımdan kurtarabilir. Prozac kullanarak, aslında Prozac’a ihtiyacımın olmadığını gördüm.
A.H. Prozac tecrübesini çok güzel bir şekilde ifade ediyor. Konuşması bir bütün halinde değerlendirildiğinde kendi içinde çelişkiler yaşadığı ortada. Prozac’tan memnun kalıyor ama onu bir daha kullanmayı düşünmüyor. Bu memnuniyeti, Prozac’ın “gerçeği” görmesine yardımcı olmasına bağlanabilir. Çünkü A.H. Prozac’ın yerine ailesini ve inançlarını da koyabileceğini görmüş.

[Not: Bu yazı yayımlandıktan tam 8 yıl sonra YouTube kanalımda Prozac nedir ve Prozac yan etkileri nelerdir? sorularının yer aldığı yukarıdaki kısa videoyu paylaştım.

G.K. işletme mezunu, 25 yaşında. Ankara’da devlet memuru olarak çalışıyor. Prozac’la 24 yaşında tanışmış. Kendisiyle yaptığım görüşmede G.K.’nın Prozac’a bakış açısının H.K’dan çok da farklı olmadığını gördüm:

Prozac’la tanışman nasıl oldu? Arkadaş tavsiyesi mi, doktor reçetesi mi?
Hayatımda bir şeylerin normal gitmediğine inanıyordum ama sebebini de bir türlü bulamıyordum. Artık eskisi gibi gülmüyor, yaşamak için bir heyecan göremiyordum. Bu, iş hayatımı, ailemle olan ilişkilerimi, kısacası hayatımın tümünü etkilemişti. Bir çıkış yolu arıyordum. Birgün internette depresyonla ilgili bir yazı okudum ve depresyonda olduğuma karar verdim. Başvurduğum psikiyatrın önerisiyle Prozac kullanmaya başladım.

Prozacın prospektüsünde yararından çok zararları sıralanmış. Kullanmadan önce mutlaka onları okumuşsundur. Sende bir endişeye sebep oldu mu bunlar?
Hayır olmadı çünkü depresyonun verdiği rahatsızlık ilacın verdiğin rahatsızlığın yanında devede kulak kalırdı. Prozac, normal hayatta sorun yapman gereken konuları sorun yaptırtmayan bir ilaç.

Peki karşılaştığın yan etkiler?
İlacı kullandığım ilk hafta çok ilginç rüyalar görüyordum. Normal rüyalardan daha canlı rüyalardı bunlar. Prozac, seratonini (mutluluk hormonunu) arttıran bir ilaç. Sabah gülerek uyanıyordum bazen. Cinsel istekte azalma ve ishal gibi sorunlar yaşadım. 3 ay önce ilacı bıraktığımda bu etkiler de kayboldu.

“Prozac’lı hayatın” ilk günleri nasıldı?
İlk günler şaşkın gibiydim. Başka bir insan olduğumu, kabuğumdan sıyrıldığımı düşündüm. Daha önce insanların yüzüne söylemeye çekindiğim şeyleri rahatça söyleyebiliyordum. İnsanlardan çekinip yapmadığım davranışları yapabilmeye başladım.
Sen Prozac’ın, onu kullananı mutlu ettiğine inanıyorsun anladığım kadarıyla. Yanılıyor muyum?
Doğru düşünüyorsun, zaten bunun için yapılmış. Başarmışlar da. Ama boş bir mutluluk veriyor. Bir şeylerin yine de eksik olduğuna inanıyorsun. Bu da manevi boşluk olsa gerek.

Ailen, yakın çevren biliyor muydu Prozac kullandığını?
Sadece birkaç kişi biliyordu. Annem, babam ve nişanlıma söyleyememiştim.

Onlardan saklamanın sebebi bir antidepresan kullanıyor olmaktan duyduğun rahatsızlık mı?
Kesinlikle. Güçsüz görünüp antidepresandan umut bekleyen biri olarak görünmek hoşuma gitmemişti. Çok sevdiğim bu üç kişinin gözünde de böyle algılanmak istemedim. Fakat diğer insanlara söylememin bir sakıncası yoktu benim için. Bunu bir sır gibi saklamadım.

Prozac, seni o sorunlardan kurtardı mı şu an?
Nişanlımla çok sorunlar yaşamıştık. Benim ruhsal durumum ilişkimizi etkiliyordu. İlacı kullandıktan sonra tartışmalar bitti. Hayata daha olumlu bakmaya başladım.

Yine ihtiyacın olsa yine kullanır mısın?
Aynı sorunları tekrar yaşarsam Prozac’ı yeniden kullanmayı düşünebilirim.

G.K. da A.H gibi insanların antidepresan ilaçalara gerek duymadan mutlu olmayı başarmaya çalışmalarından yana. Ama depresyonda olanların mutlaka antidepresan ilaçlar kullanması gerektiği gerçeğinin de farkında. Prozac, popülaritesiyle her şeyin hazırına sahip olmaya alışmış modern dünyanın insanları gözünde “kolay yoldan mutluluğa ulaştıran ilaç” imajında. Gerçekten depresyona girip doktor reçetesiyle Prozac kullanıp iyileşenler de var, sınavdan düşük not alıp buna dahi üzülmemek için kullananlar da. Ama şu bir gerçek ki Prozac, bastırdığı hüzün duygularını HUZUR’a çeviremiyor. İşte insanoğlu, mutluluğu bulduğunu zannettiği ilaçlarla gerçek huzur’a erişemiyor.

facebook’evreni ] facebook sayfası ] twitter’evreni ] RSS abonelik

Bir önceki Başardık! 2 Akülü Araç Bağışlıyoruz başlıklı yazımda akülü araç kampanyası, gönüllülük ve kalemhane hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

117 Yorumlar

 • Yanıtla Ahmet 16 Kasım 2013 at 00:21

  Komik bir yazı olmuş hem de çok komik biz insanlara kendi yararları için ilaç kullansınla diye mücadele verelim. Bu ilaçları kullanmak deliliktir gibi antidepresan= delilik gibi şeyleri kırmaya çalışalım(ki buna stigma yani damgalama denir geri kalmışlıktır cehalettir) siz bunu körükleyin. Nice insan var bu ilaçtan dramatik yarar gören.. bir bitki bulsanız bin hastadan biri fayda görse onu yazarsınız bir ilaçtan bin hastadan biri fayda görmese onu yazarsınız güzel yazı tebrikler ihtiyacın yoksa kullanma kardeşim eroin değil bu mutluluk hapı değil birtakım belirtileri yatıştırmak için. Keyfi alıp da sonra atıp tutmayın.

 • Yanıtla deniz 08 Kasım 2013 at 14:08

  prozacı yaklaşık 9 ay kadar panik atak belirtileri gösterdiğim için kullanmıştım. üniversite sınavına hazırlanıyordum. o kadar vahim bir haldeydim ki yemek yiyemiyordum (8 kilo vermiştim), uyuyamıyordum, evde tek kalamıyordum ve hayattan zerre mutluluk almıyordum.
  bu ilacı kullandıktan ilk bir hafta hiç bir farklılık hissetmedim daha sonra etkisini gösterdi. ve bana mantıklı düşünmemi sağlayacak içsel huzurumu geri verdi. şu an tıp fakültesinde okuyorum. ve ilacı bırakalı 2 yıl oldu. ve çok şükürki sağlıklıyım. Allah herkese şifa versin

 • Yanıtla BAHAR KARABIYIK 25 Eylül 2013 at 19:56

  yıllarönce kullandım ve tekrar gene başladım 2. kutu bukez hata yaptım yenmeye uğraştım mümkün olmadı başdönmelerim bulantı olsada genede normale döndüm tedir eden diyorlarya intar düşüncesi bu cümle kafama takılıyorya

 • Yanıtla Bilge 12 Eylül 2013 at 01:34

  Prozak kullandım hayatım değişti berbat duruma geldim taşikardi yaptı doktorum yanına başka ilaç verdi taşikardim geçti ama başka sıkıntılarım başladı uykumdan kasılarak uyanmaya başladım beynimde tümör var zannetmeye başladım gecem gündüzüm zehir oldu .şimdi başka bir ilaç kullanmaya başladım rahatladım anlıycanız prozak hayatımın 6 ayını zehir etti

 • Yanıtla Bugra 31 Ağustos 2013 at 21:44

  3 ay öncesine kadar 1.5 ay kullandım fakat işler tersine gitmeye başladı daha çok dert sıkıntı ettim kendime derslerde sürekli uyumaya başladım zil çalınca uyuyup zil çalınca uyanıyodum nedenmi bıraktım bi sabah uyandım tam 4 tane birden aldım ve soluğu hastanede midemi yıkarlarken buldum bence her şey insanın kendi kafasında bitio bu sorunları daha çok sosyalleşerekde atlatabilirsiniz arkadaş ortamıyla sosyal aktivitelerle dışarıda daha güzel vakit geçirerek inanın her şey kendi kafanızda bitio bana kalırsa bu tür tedaviler için psikiyatri doğru adres deil iyi bi psikolog bulup ona gidin inanın bna her şey yoluna girecektir.

 • Yanıtla hüseyin 16 Haziran 2013 at 11:05

  bu ilacı içerken başka ilaçta kullanabiliyormuyuz bilen varmı

 • Yanıtla admin 21 Mayıs 2013 at 14:20

  kalp karaciğer ve mide için çok zararı var mı prozac ın

 • Yanıtla vusalll 18 Mayıs 2013 at 17:43

  selamun aleykum.17 yaşındayım ve yurtdışındayım universite için.odada arkadışım kullanıyor bana çok tavsiye etdi kullanmadım öyle kala kaldı.Prozag kullananlar için sadece şu atasözünü kullanmak isterim bide kullanıp sonucu görmeyen fakat yinede kullanmaya devam edenler için diyorum ; Cehenneme giden kendine arkadaş ararmış… yani bırakın şu sacma prozak pisliyini .İnsan gibi hayatınıza devam edin Siz kendi hayatını yönetmeye bakın ilaçlar sizin hayatınızı yönetmesin…ve de ‘yok ya biz yine kullanıcaz diyenler için ise’ prozagdan önce insanlar napıyordu onu düşünün siz bi…

 • Yanıtla mustafa özgenç 23 Nisan 2013 at 06:48

  bende bı ilacı 6 ay kullandıktan sonra birden bire bıraktım.günde iki tane alıyordum.bu ilaçı bir anda kesmnın zararı varmı.bilgilendirirsenız sevinirim

 • Yanıtla nıhat 06 Mart 2013 at 13:50

  iyi ilaç desemmi demesemmi

 • 1 7 8 9 10 11 12

  Bir yorum yazın