Prozac, Bir Mutluluk Masalı{mı?}

İntihara eğilim, döküntü ve alerjik reaksiyonlar, nöbet geçirme, karaciğer ve böbreği olumsuz etkileme riski, kilo kaybı, ağız kuruluğu, terleme-üşüme, aşırı duyarlılık, titreme, ışığa duyarlık, bulantı, kusma, tat duyusunda bozulma, uyku bozuklukları, anormal rüyalar, baş dönmesi, halsizlik, sinirlilik, psikomotor rahatsızlık, konsantrasyon güçlüğü, düşünce sürecinde bozulma, idrara çıkma sıklığında artış, cinsel fonksiyon bozukluğu, bulanık görme, baş ağrısı…

Bütün bunlar Amerika’yı neredeyse bir Prozac Toplumu‘na çeviren, adına bir kitap yazılıp, bir de sinema filmi çekilen “dünyanın en az yan etkili ama en etkili” antidepresan ilacı Prozac’ın (Prozac nedir?) prospektüsünde yazan yan etkiler.

Prozac için ilaç sektörünün 2 efsane ismi Aspirin ve Viyagra’nın yanında üçüncü efsane ilaç demek sanırım yanlış olmaz. İçildiği an sizi “her şeye rağmen” mutlu ettiği, içen kişiye “ağlamayı, üzülmeyi” unutturduğu ve kullanıcısını kahkahalara boğduğu iddia edilen bu mutluluk hapına herhangi bir eczaneden reçetesiz ve az bir ücretle sahip olmak son derece kolay. Peki sınırsız mutluluğa ulaşmak bu kadar kolay mı?

Prospektüsünde faydalarından çok yan etkilerinin yer aldığı Prozac’ı kullananlardan birisi de A.H. 29 yaşındaki A.H., lisans eğitimini bitirdikten sonra İngiltere’de master yapmış. Eğitimlerini tamamlayıp bütün donanımlara sahip olduğu bir anda kendisini askerde bulmuş. Askerlik, iş, eş karmaşasının ortasında Prozac kullanan bir arkadaşının tavsiyesiyle bu ilaçla tanışmış.

A.H. (29): Prozac hakkında hiçbir fikrim de bilgim de yoktu. Tamamen onu kullanan insanların anlattıklarından etkilendim. Prozac’ı kullanmaya başladığım ilk günler sürekli geçmişte yaşadığım mutlu anları hatırlıyordum. Tamamen o anı yaşıyordum ve o esnada kendi kendime gülümsüyordum. Bu etki ilk 1 ay sürdü. Her sabah uyandığımda kendimi çok kötü hissediyordum ve ilacı kullanınca bu duygulardan kurtuldum. Sorunlara karşı umursamaz biri oldum. Bazen “neden bu ilacı kullanıyorum, yoksa deli miyim?” diye kendime sorduğum oluyordu. İlacın üzerinde antidepresan yazması da moralimi bozuyordu. İşte bu bana deliliği düşündürtüyordu. Bence Prozac, insanı mutlu etmiyor; sadece ayrıntıları düşünmemi, bunları kafaya takmamı engelliyor. İlacı aldığım ilk gün “salak gibi” oldum. Beynim boş bir çuval gibiydi. Kendini bilen bir insan Prozac’a ihtiyacı olduğunu düşününce morali bozluyor. Çünkü çaresiz olduğunu düşünüyor. Üzüleceklerini bildiğim için aileme Prozac kullandığımı söylemedim. 28 yıl antidepresan kullanmamışken, bu vakitten sonra buna muhtaç olduğumu düşünmek canımı sıkıyordu. Buna rağmen Prozac’ı hiç kullanmamış olmayı istemezdim. Milyonlarca insan kullanıyor bu ilacı ve onun hakkında bilgi sahibi olmak beni mutlu ediyor. Etkileri bakımından Prozac’tan memnun kaldım ancak tekrar kullanmamayı düşünüyorum çünkü kendimi aciz hissetmeme sebep oluyor. Kendini ve varoluş sebebini bilmeyen, boşluktaki insanlar için Prozac bir kurtuluş olabilir. Ama kendini bilen insan için Prozac bir oyalama, sorunları erteleme. Aile, dini inançlar var; bunlar beni sorunlarımdan kurtarabilir. Prozac kullanarak, aslında Prozac’a ihtiyacımın olmadığını gördüm.

A.H. Prozac tecrübesini çok güzel bir şekilde ifade ediyor. Konuşması bir bütün halinde değerlendirildiğinde kendi içinde çelişkiler yaşadığı ortada. Prozac’tan memnun kalıyor ama onu bir daha kullanmayı düşünmüyor. Bu memnuniyeti, Prozac’ın “gerçeği” görmesine yardımcı olmasına bağlanabilir. Çünkü A.H. Prozac’ın yerine ailesini ve inançlarını da koyabileceğini görmüş.

[Not: Bu yazı yayımlandıktan tam 8 yıl sonra YouTube kanalımda Prozac nedir ve Prozac yan etkileri nelerdir? sorularının yer aldığı yukarıdaki kısa videoyu paylaştım.

G.K. işletme mezunu, 25 yaşında. Ankara’da devlet memuru olarak çalışıyor. Prozac’la 24 yaşında tanışmış. Kendisiyle yaptığım görüşmede G.K.’nın Prozac’a bakış açısının H.K’dan çok da farklı olmadığını gördüm:

Prozac’la tanışman nasıl oldu? Arkadaş tavsiyesi mi, doktor reçetesi mi?
Hayatımda bir şeylerin normal gitmediğine inanıyordum ama sebebini de bir türlü bulamıyordum. Artık eskisi gibi gülmüyor, yaşamak için bir heyecan göremiyordum. Bu, iş hayatımı, ailemle olan ilişkilerimi, kısacası hayatımın tümünü etkilemişti. Bir çıkış yolu arıyordum. Birgün internette depresyonla ilgili bir yazı okudum ve depresyonda olduğuma karar verdim. Başvurduğum psikiyatrın önerisiyle Prozac kullanmaya başladım.

Prozacın prospektüsünde yararından çok zararları sıralanmış. Kullanmadan önce mutlaka onları okumuşsundur. Sende bir endişeye sebep oldu mu bunlar?
Hayır olmadı çünkü depresyonun verdiği rahatsızlık ilacın verdiğin rahatsızlığın yanında devede kulak kalırdı. Prozac, normal hayatta sorun yapman gereken konuları sorun yaptırtmayan bir ilaç.

Peki karşılaştığın yan etkiler?
İlacı kullandığım ilk hafta çok ilginç rüyalar görüyordum. Normal rüyalardan daha canlı rüyalardı bunlar. Prozac, seratonini (mutluluk hormonunu) arttıran bir ilaç. Sabah gülerek uyanıyordum bazen. Cinsel istekte azalma ve ishal gibi sorunlar yaşadım. 3 ay önce ilacı bıraktığımda bu etkiler de kayboldu.

“Prozac’lı hayatın” ilk günleri nasıldı?
İlk günler şaşkın gibiydim. Başka bir insan olduğumu, kabuğumdan sıyrıldığımı düşündüm. Daha önce insanların yüzüne söylemeye çekindiğim şeyleri rahatça söyleyebiliyordum. İnsanlardan çekinip yapmadığım davranışları yapabilmeye başladım.

Sen Prozac’ın, onu kullananı mutlu ettiğine inanıyorsun anladığım kadarıyla. Yanılıyor muyum?
Doğru düşünüyorsun, zaten bunun için yapılmış. Başarmışlar da. Ama boş bir mutluluk veriyor. Bir şeylerin yine de eksik olduğuna inanıyorsun. Bu da manevi boşluk olsa gerek.

Ailen, yakın çevren biliyor muydu Prozac kullandığını?
Sadece birkaç kişi biliyordu. Annem, babam ve nişanlıma söyleyememiştim.

Onlardan saklamanın sebebi bir antidepresan kullanıyor olmaktan duyduğun rahatsızlık mı?
Kesinlikle. Güçsüz görünüp antidepresandan umut bekleyen biri olarak görünmek hoşuma gitmemişti. Çok sevdiğim bu üç kişinin gözünde de böyle algılanmak istemedim. Fakat diğer insanlara söylememin bir sakıncası yoktu benim için. Bunu bir sır gibi saklamadım.

Prozac, seni o sorunlardan kurtardı mı şu an?
Nişanlımla çok sorunlar yaşamıştık. Benim ruhsal durumum ilişkimizi etkiliyordu. İlacı kullandıktan sonra tartışmalar bitti. Hayata daha olumlu bakmaya başladım.

Yine ihtiyacın olsa yine kullanır mısın?
Aynı sorunları tekrar yaşarsam Prozac’ı yeniden kullanmayı düşünebilirim.

G.K. da A.H gibi insanların antidepresan ilaçalara gerek duymadan mutlu olmayı başarmaya çalışmalarından yana. Ama depresyonda olanların mutlaka antidepresan ilaçlar kullanması gerektiği gerçeğinin de farkında. Prozac, popülaritesiyle her şeyin hazırına sahip olmaya alışmış modern dünyanın insanları gözünde “kolay yoldan mutluluğa ulaştıran ilaç” imajında. Gerçekten depresyona girip doktor reçetesiyle Prozac kullanıp iyileşenler de var, sınavdan düşük not alıp buna dahi üzülmemek için kullananlar da. Ama şu bir gerçek ki Prozac, bastırdığı hüzün duygularını HUZUR’a çeviremiyor. İşte insanoğlu, mutluluğu bulduğunu zannettiği ilaçlarla gerçek huzur’a erişemiyor.

Prozac, Bir Mutluluk Masalı{mı?}” için 117 yorum

 1. bende kullanıyorum ama tek başına degil başka ilaçlarla birlikte panik halim azaldı kısmen.daha az sinirleniyorum ama çok yeni başladım 1 hafta önce bakalım ne olcak içimdeki ikinci kişiyi çıkartmam lazım yoksa çıldıracam tıp a güveniyorum

 2. tüm yorumları okudum, bende kullanıyorum fakat hicbir etkisini göremedim. ne bir yan etki, nede bana durup dururken mutluluk veriyor yani fazla abartmıyomusunuz. saka gibi yorumlar ya, bide ilk günlerden bi rahatlama filan demiyolar mı :D yok ilacı bırakamıyolarmısta, o zaman sizler bi ruh hastasısınız

 3. bende yeni başladım 3 gün oldu.sadece hafif bi sakinlik yapıoo bende daha çok yeni tabikide baakalım inş ii gelir korkuyorumda yeni evliyim çocuk düşünüyoruz acaba zararı olurmu die.hayırlısı bakalım herkese geçmiş olsn.

 4. 2 aydır kullanıyorum eski benden eser yok herkese karşı büyük bir nefret doluyum canımı yakanların canını yakmak istiyorum mutlu değilim sanki ama doktorum bunların iyi olduğunu söylüyor tepki vermeye başlamam iyi birşeymiş prozac çook gerekmediği sürece kullanmanızı tavsiye etmem.

 5. Ben de kullanmaya başlayalı bir hafta kadar oldu. Günde iki tane içiyorum.

  İlk birkaç gün iyiydi. Kendimi mutlu hissettim. Ama bu boş bir mutluluk. Temel olarak aklınızdan içinizi acıtan cümleler geçmeye devam ediyor ancak buna duygusal reaksiyon veremiyorsunuz.

  Ancak sonraki günlerde ilk günkü kadar etki etmedi. Sanırım vücudum tolerans gösteriyor artık ve daha güçlü bir antidepresana geçmem gerek.

 6. 1 hafta oldu kullanalı fakat sakinim sadece öyle içimdekileri yine söyleyemiyorum sadece sakinim o kadar bakalım ileriki günlerde nasıl hissedeceğim bu bir boşluk ve haptan bir mucize beklemiyorum yinede tek başıma kurtulamadım gececek iyi olacağım ve kullanmayacağım

 7. 15 yaşınayım. dikkat eksikliği hayalle gerçeği karıştırma gibi nedenlerle doktora gittim bana prozac ı verdi.
  başşlayacaktım fakat bir doktor yakınım bu ilacın boy uzamasını engellediğini ömür boyu kendine bağımlı yaptığını cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediğini hatta ömür boyu çocuğumun olmayacağını ve bunun gibi birçok şey söyledi. çok korktum ne yapmalıyım?

 8. 3 yılı askındır kullanmaktayım ama düzenli olarak degil. bu ilac sayesinde mutlu olmaktan nefret ediyorum.ama onsuz da yapamıyorum.her bırakma cabamda aglama krizleri gecirip tekrar baslıyorum lanet seye.hic kullanılmaması gereken bi ilac bence.

 9. prozac hayatımı kurtardı.Bunalımdaydım.Eşimi,çocuğumu görmez olmuştum.İşe gitmek istemiyordum.Berbat bir haldeydim.Yaşayan bir ölüydüm.2 aydır kullanıyorum prozacı.İlk2 hafta beynim sarsıldı.Öğretmenim.Dersi anlatamadım.Kafamı toparlayamadım.Tuhaf rüyalar gördüm.2 hafta sonra hayatım değişti.Depresyonda olanlara doktorunuz da önermişse hayat kurtarıcı oluyor.En azından benim hayatımı kurtardı…

 10. benim depresyonum yurtdisinda mastera geldikten 6 ay sonra basladi. Hemen turk bir terapist buldum ve zamanla bircok seyi yoluna koymayi basardim. okurken calistim, cevre edindim, okulu bitirip is buldum, nisanlandim, ev actim vs. Fakat nisanlim baska bir sehirde yasiyor ve bu kultur beni feci boguyor. Ben hala ayni kisiyim ama insanlarin beni algilamasi degisti, yabanci olmaya katlanamiyorum. Bir de avrupa cok tutucu ve turkleri kucuk goruyorlar. akdeniz ulkeleri haric tabii. Aslinda bundan etkilenmemek mumkun cunku iltifat veya hakareti dusuncenizle gecerli hale getirmediginiz surece etkisizdir. neyse turkiyeye tatile gittigimde kutu kutu prozac aldim, inanilmaz bir enerji ve konsantrasyon gucu veriyor ama cinsel istegi dusuruyor.hicbirseyi takmamaya basliyorsun. aglamiyorsun. depresyon dedikleri zaten bir kayba verilen tepki, yurtdisina gelince insan kimligini, ailesini cevresini kaybediyor tabi. yerine yenisini kurmak gerekiyor, bu da cok guclu bir karakter gerektiriyor. hele avrupada insanlar robot gibi, duygular minimum, mantik maksimum. prozac bana avrupalinin sogukkanli, umursamaz, pragmatik ve planli kisiligini verdi. david burnsun feeling good kitabi, handbooku ve prozac mucizeler yaratiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir