e-günlük

Prozac, Bir Mutluluk Masalı{mı?}

İntihara eğilim, döküntü ve alerjik reaksiyonlar, nöbet geçirme, karaciğer ve böbreği olumsuz etkileme riski, kilo kaybı, ağız kuruluğu, terleme-üşüme, aşırı duyarlılık, titreme, ışığa duyarlık, bulantı, kusma, tat duyusunda bozulma, uyku bozuklukları, anormal rüyalar, baş dönmesi, halsizlik, sinirlilik, psikomotor rahatsızlık, konsantrasyon güçlüğü, düşünce sürecinde bozulma, idrara çıkma sıklığında artış, cinsel fonksiyon bozukluğu, bulanık görme, baş ağrısı…

Bütün bunlar Amerika’yı neredeyse bir Prozac Toplumu‘na çeviren, adına bir kitap yazılıp, bir de sinema filmi çekilen “dünyanın en az yan etkili ama en etkili” antidepresan ilacı Prozac’ın (Prozac nedir?) prospektüsünde yazan yan etkiler.
Prozac için ilaç sektörünün 2 efsane ismi Aspirin ve Viyagra’nın yanında üçüncü efsane ilaç demek sanırım yanlış olmaz. İçildiği an sizi “her şeye rağmen” mutlu ettiği, içen kişiye “ağlamayı, üzülmeyi” unutturduğu ve kullanıcısını kahkahalara boğduğu iddia edilen bu mutluluk hapına herhangi bir eczaneden reçetesiz ve az bir ücretle sahip olmak son derece kolay. Peki sınırsız mutluluğa ulaşmak bu kadar kolay mı?

Prospektüsünde faydalarından çok yan etkilerinin yer aldığı Prozac’ı kullananlardan birisi de A.H. 29 yaşındaki A.H., lisans eğitimini bitirdikten sonra İngiltere’de master yapmış. Eğitimlerini tamamlayıp bütün donanımlara sahip olduğu bir anda kendisini askerde bulmuş. Askerlik, iş, eş karmaşasının ortasında Prozac kullanan bir arkadaşının tavsiyesiyle bu ilaçla tanışmış.

A.H. (29): Prozac hakkında hiçbir fikrim de bilgim de yoktu. Tamamen onu kullanan insanların anlattıklarından etkilendim. Prozac’ı kullanmaya başladığım ilk günler sürekli geçmişte yaşadığım mutlu anları hatırlıyordum. Tamamen o anı yaşıyordum ve o esnada kendi kendime gülümsüyordum. Bu etki ilk 1 ay sürdü. Her sabah uyandığımda kendimi çok kötü hissediyordum ve ilacı kullanınca bu duygulardan kurtuldum. Sorunlara karşı umursamaz biri oldum. Bazen “neden bu ilacı kullanıyorum, yoksa deli miyim?” diye kendime sorduğum oluyordu. İlacın üzerinde antidepresan yazması da moralimi bozuyordu. İşte bu bana deliliği düşündürtüyordu. Bence Prozac, insanı mutlu etmiyor; sadece ayrıntıları düşünmemi, bunları kafaya takmamı engelliyor. İlacı aldığım ilk gün “salak gibi” oldum. Beynim boş bir çuval gibiydi. Kendini bilen bir insan Prozac’a ihtiyacı olduğunu düşününce morali bozluyor. Çünkü çaresiz olduğunu düşünüyor. Üzüleceklerini bildiğim için aileme Prozac kullandığımı söylemedim. 28 yıl antidepresan kullanmamışken, bu vakitten sonra buna muhtaç olduğumu düşünmek canımı sıkıyordu. Buna rağmen Prozac’ı hiç kullanmamış olmayı istemezdim. Milyonlarca insan kullanıyor bu ilacı ve onun hakkında bilgi sahibi olmak beni mutlu ediyor. Etkileri bakımından Prozac’tan memnun kaldım ancak tekrar kullanmamayı düşünüyorum çünkü kendimi aciz hissetmeme sebep oluyor. Kendini ve varoluş sebebini bilmeyen, boşluktaki insanlar için Prozac bir kurtuluş olabilir. Ama kendini bilen insan için Prozac bir oyalama, sorunları erteleme. Aile, dini inançlar var; bunlar beni sorunlarımdan kurtarabilir. Prozac kullanarak, aslında Prozac’a ihtiyacımın olmadığını gördüm.
A.H. Prozac tecrübesini çok güzel bir şekilde ifade ediyor. Konuşması bir bütün halinde değerlendirildiğinde kendi içinde çelişkiler yaşadığı ortada. Prozac’tan memnun kalıyor ama onu bir daha kullanmayı düşünmüyor. Bu memnuniyeti, Prozac’ın “gerçeği” görmesine yardımcı olmasına bağlanabilir. Çünkü A.H. Prozac’ın yerine ailesini ve inançlarını da koyabileceğini görmüş.

[Not: Bu yazı yayımlandıktan tam 8 yıl sonra YouTube kanalımda Prozac nedir ve Prozac yan etkileri nelerdir? sorularının yer aldığı yukarıdaki kısa videoyu paylaştım.

G.K. işletme mezunu, 25 yaşında. Ankara’da devlet memuru olarak çalışıyor. Prozac’la 24 yaşında tanışmış. Kendisiyle yaptığım görüşmede G.K.’nın Prozac’a bakış açısının H.K’dan çok da farklı olmadığını gördüm:

Prozac’la tanışman nasıl oldu? Arkadaş tavsiyesi mi, doktor reçetesi mi?
Hayatımda bir şeylerin normal gitmediğine inanıyordum ama sebebini de bir türlü bulamıyordum. Artık eskisi gibi gülmüyor, yaşamak için bir heyecan göremiyordum. Bu, iş hayatımı, ailemle olan ilişkilerimi, kısacası hayatımın tümünü etkilemişti. Bir çıkış yolu arıyordum. Birgün internette depresyonla ilgili bir yazı okudum ve depresyonda olduğuma karar verdim. Başvurduğum psikiyatrın önerisiyle Prozac kullanmaya başladım.

Prozacın prospektüsünde yararından çok zararları sıralanmış. Kullanmadan önce mutlaka onları okumuşsundur. Sende bir endişeye sebep oldu mu bunlar?
Hayır olmadı çünkü depresyonun verdiği rahatsızlık ilacın verdiğin rahatsızlığın yanında devede kulak kalırdı. Prozac, normal hayatta sorun yapman gereken konuları sorun yaptırtmayan bir ilaç.

Peki karşılaştığın yan etkiler?
İlacı kullandığım ilk hafta çok ilginç rüyalar görüyordum. Normal rüyalardan daha canlı rüyalardı bunlar. Prozac, seratonini (mutluluk hormonunu) arttıran bir ilaç. Sabah gülerek uyanıyordum bazen. Cinsel istekte azalma ve ishal gibi sorunlar yaşadım. 3 ay önce ilacı bıraktığımda bu etkiler de kayboldu.

“Prozac’lı hayatın” ilk günleri nasıldı?
İlk günler şaşkın gibiydim. Başka bir insan olduğumu, kabuğumdan sıyrıldığımı düşündüm. Daha önce insanların yüzüne söylemeye çekindiğim şeyleri rahatça söyleyebiliyordum. İnsanlardan çekinip yapmadığım davranışları yapabilmeye başladım.
Sen Prozac’ın, onu kullananı mutlu ettiğine inanıyorsun anladığım kadarıyla. Yanılıyor muyum?
Doğru düşünüyorsun, zaten bunun için yapılmış. Başarmışlar da. Ama boş bir mutluluk veriyor. Bir şeylerin yine de eksik olduğuna inanıyorsun. Bu da manevi boşluk olsa gerek.

Ailen, yakın çevren biliyor muydu Prozac kullandığını?
Sadece birkaç kişi biliyordu. Annem, babam ve nişanlıma söyleyememiştim.

Onlardan saklamanın sebebi bir antidepresan kullanıyor olmaktan duyduğun rahatsızlık mı?
Kesinlikle. Güçsüz görünüp antidepresandan umut bekleyen biri olarak görünmek hoşuma gitmemişti. Çok sevdiğim bu üç kişinin gözünde de böyle algılanmak istemedim. Fakat diğer insanlara söylememin bir sakıncası yoktu benim için. Bunu bir sır gibi saklamadım.

Prozac, seni o sorunlardan kurtardı mı şu an?
Nişanlımla çok sorunlar yaşamıştık. Benim ruhsal durumum ilişkimizi etkiliyordu. İlacı kullandıktan sonra tartışmalar bitti. Hayata daha olumlu bakmaya başladım.

Yine ihtiyacın olsa yine kullanır mısın?
Aynı sorunları tekrar yaşarsam Prozac’ı yeniden kullanmayı düşünebilirim.

G.K. da A.H gibi insanların antidepresan ilaçalara gerek duymadan mutlu olmayı başarmaya çalışmalarından yana. Ama depresyonda olanların mutlaka antidepresan ilaçlar kullanması gerektiği gerçeğinin de farkında. Prozac, popülaritesiyle her şeyin hazırına sahip olmaya alışmış modern dünyanın insanları gözünde “kolay yoldan mutluluğa ulaştıran ilaç” imajında. Gerçekten depresyona girip doktor reçetesiyle Prozac kullanıp iyileşenler de var, sınavdan düşük not alıp buna dahi üzülmemek için kullananlar da. Ama şu bir gerçek ki Prozac, bastırdığı hüzün duygularını HUZUR’a çeviremiyor. İşte insanoğlu, mutluluğu bulduğunu zannettiği ilaçlarla gerçek huzur’a erişemiyor.

facebook’evreni ] facebook sayfası ] twitter’evreni ] RSS abonelik

Bir önceki Başardık! 2 Akülü Araç Bağışlıyoruz başlıklı yazımda akülü araç kampanyası, gönüllülük ve kalemhane hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

117 Yorumlar

 • Yanıtla Maviş 24 Mart 2015 at 14:30

  Merhaba 31 yaşındayım ilk defa antidepresan kullanıyorum doktorum citoles önerdi bir ay kadar kullandıktan sonra çok eski bi arkadaşımdan prozac ı dinledim bugün kullanmaya başladım şu an sersem gibiyim tek isteğim sorgulama istediğimi bastırmak ve hayatı tümüyle kabüllenmek umarım ilaç iyi gelir.

 • Yanıtla Gökhan 09 Mart 2015 at 16:52

  Bu ilacı benim arkadaşım da kullanıyor. Arkadaşım çok sinirli ama bu hapı içtiği andan itibaren sinir falan kalmıyor. Arkadaşıma bunu Doktor mu verdi diye sormuştum hayır bana da bir arkadaş tavsiye etti demişti ama bence hangi ilaç olursa olsun doktor uygun görmüyorsa eğer içilmemelidir belki hemen bir şey olmaz ama ileriki yaşlarda mutlaka bir yan etkisi olur.

 • Yanıtla Umut 24 Ocak 2015 at 18:15

  Prozac bence gerçekten etkili bir ilaç etkisini bizzat gördüm ama kendi kendinize bırakmayın herşey tekrarlayabiliyor.hepsinden kurtulana dek doktor kontrolünde devam edin.ayrıca atıyorum prozac size %70 kontrol sağlasa dahi %30 yine sizin kafada bitiyor işler.ha dersiniz ki şimdi “bana %70 yeter” yok yetmiyor %100 e ulaşınca kurtuluyosun hepsinden.unutmayın herşeyi illaki kendiniz aşacaksınız diye bir şey yok.doğru ilaç doğru kişilerle kulanılmalı bu ayıp değil “tedavidir.”

 • Yanıtla zamazingoluzizu 09 Ocak 2015 at 13:31

  Arkadaslar başarısız olan intihar girişimimden sonra psikiyatristimin reçetesi üzerine başladım bu ilaca doktorum aynı zamanda psikologa gitmemi söyledi randevularimi alıp gitmedim bu ilacı 2 aydır kullanıyorum 20 yaşındayım bi yararini gördüğümu zannetmiyorum uyku sorunu düzensiz uyku problemlerim oluyor herkesin bahsettiği üzere bu ilaç beni yalandan da olsa mutlu etmedi psikolaga gitmelimiyim yaşadıklarımı hic kimseyle konusaniyorum konuşmak istemiyorum yardım ederseniz çok sevinirim

 • Yanıtla Alev 16 Ağustos 2014 at 00:32

  Bende korku var ve tek kalamıyorum her şeye sinir oluyorum

 • Yanıtla fadime tat 10 Ağustos 2014 at 12:50

  bir aydr kullanıyorum fakat hic bi değisiklik farketmedm. uyku problemlerm arttı sürekli bunalıyorm ağırlk altında gibiym insanlar ne söylüyosa asırı takıyorm.sürekli bi sıkılma halindeym. insana göre değişiyo tabi. bünye farkı umarm ilerleyen zamanlarda olumlu etkiler görürüm. :(

 • Yanıtla ozge 09 Temmuz 2014 at 20:16

  Ben üç yıl önce bu ilacı altı ay kullandım o donem ağır buhranlarım sıkıntılarım vardı daha sonra doktorum kullanmayı bırakmam gerektiği söyledi zaten bir ömür kullanamazdım.fakat şimdi yine çok sıkıntılıyım günlerdir ilacın ismini hatırlamaya çalışıyorum ve sonunda acaba tekarar kullansam mı stresten ve sıkıntıdan bedensel zararlar görmeye başladım.şimdi tekrardan kullanmak doğru olur mu ?

 • Yanıtla yiğitt 02 Temmuz 2014 at 11:38

  SİZ KESİNLİKLE BUNLARIN DEDİĞİNE BAKMAYIN.. NE SORUNUNUZ VARSA ÇÖZÜYOR HİÇBİR YAN ETKİSİDE YOK.. SADECE KİLO KAYBI. KİLO KAYBININDANDA HERALDE KİMSE ŞİKAYETÇİ OLMAZ :D SİZ KULLANIN MERAK ETMEYİN. BUNLARIN DEDİĞİ GİBİ OLSA NEDEN PİYASADA OLSUN BEN KULLANIYORUM ESKİ HALİMDEN %80 DAHA İYİM HİÇ SORUNUM KALMADI.

 • Yanıtla Nur 02 Şubat 2014 at 05:42

  Merhaba ben de panik atak problemi olan biri olarak Cipram kullanıyorum, eh fena değil, fakat ihtiyaçlarıma cevap verdiğini söyleyemem, eğer reçetesiz de satılıyorsa yarın ilk işim hemen bir prozac almak olacak. Doğrusu yorumlar beni heyecanlandırdı, umut vadediyor, ama bir arkadaşın yan etkileri hakkında söyledikleri biraz kuşku uyandırdı, tümör belirtileri gibi benzer durumlar var bende dedi, bu durumdan dolayı hekime utlaka başvurulması gerektiğini düşünüyorum, ALLAH herkese şifa ve afiyet nasip etsin inş.

 • Yanıtla Pear 05 Aralık 2013 at 03:38

  Ben de yarın kullanmya başlıycam ve kalbimin ortasındaki şu acı bitsin gitsin istiyorum

 • 1 8 9 10 11 12

  Bir yorum yazın