Mirac Kandili’nde Camiiden Çocuk Kovmak

Dün Müslümanlar, mübarek Mirac Kandili‘ni kutladılar. İnsanlar Allah’ın evini doldurdu, saflar sıkıştırıldı, yer kalmadı sokaklara taşıldı. Evlerde sabahlara kadar ibadetler yapıldı, yapılmaya çalışıldı. 5 vakit namaz kılmayan ya da kılamayanlar mübarek gecelerin yatsı, Cuma ve bayram namazlarında ibadethanelere koşmayı ihmal etmemeye çalışıyor; ahir zamanın insanı aklını başından alan onca şatafatına rağmen…

Pek çok camiide kendisini o camiinin muhtarı zanneden yaşlı başlı amcalar (!) çocukları arka saflara yollamaya kalktı. Yetmedi azarladılar, hatta haydi sokağa, evinize dediler. Öyle ya çocuk namazdan ne anlardı. O, arkadaş grubuyla kıkır kıkır gülecek, yaşlı amcalarımızın kıldığı namazdan feyz almasına da engel olacaktı.

Bugün kaç genç gezip tozmaktan, aşktan meşkten, bardan clup’tan vakit bulup en azından mübarek günlerde camiiye gidiyor… Çok azımız. Çocukken teravih namazlarında mahalle arkadaşlarımızla camiide gülmekten kopardık. Birbirimizi ittirip düşürmeye çalışırdık namazda. Yere erik dizer, secdeye her gidişte katır kutur yer, çekirdeklerini birbirimize fırlatırdık. Peki ne oldu? Büyüdük, artık istesek de bunları yapamıyoruz. Hatta bir araya gelip camiiye namaza gidemiyoruz. Ama iyi ki gülmüşüz, şımarmışız da densiz yaşlı amcaların tokadını yemeden, azarını işitmeden camiiden ve namazdan soğumamışız. Aramızda büyüklerden azar işitenler yok değildi. Camii sanki büyüklerindi, çocuklar işin eğlencesindeydi. Belki de bu yüzden ibadethaneler, sanki huzurevine döndü!

İmamların çoğu neden asık yüzlüdür… Neden dolaplarında bir kutu çikolata bulundurmazlar da babasıyla dedesiyle namaza gelen çocuğa çıkarıp bir çikolata ikram edip, onunla hoş sohbet etmez. Neden Cuma hutbelerinde, merkezi vaazlarda camiye gelen çocuklar gülse de hoş karşılayın, onları azarlarsanız camiiden de namazdan da uzaklaşırlar konulu mesajlar verilmez. Neden Cep telefonlarınızı kapatın uyarılarının yanına çocukları arka saflara göndermeyin, camiiden kovmayın diye uyarılar asılmaz. Aydın’da 100’e yakın kilise evi olduğu söylentileri dolanıyor etrafta. Millet senin gözden çıkardıklarına göz dikmiş Ey Adam! Aklını başına topla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir