İzmir Cumhuriyet Mitingi

3 Milyon KırmızıBeyaz!

29 Ekim’ler, 19 Mayıs’lar, Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık’lar… 13 Mayıs 2007 Pazar günü İzmir’de kordon boyu yaşananlar hiçbir milli bayramın ya da ulusal eylemin sahip olamayacağı bir ruha sahipti. Miting esnasında “3 milyon kişiye ulaştık!” duyuruları yapıldı, televizyonlar akşam 2 milyona yakın insan’dan bahsetti. Sayının bir önemi yoktu. Tarihe geçecek kırmızı-beyaz aydınlığın içinde ben de vardım, ben de kırmızı-beyaz’a katkıda bulundum! 

Sadece İzmirliler yoktu. Aydın’dan, Denizli’den, Niğde’den, İstanbul’dan hatta Almanya’dan gelenler vardı. Önce Ankara’daki, sonra İstanbul’daki mitinglere katılıp, İzmir’de de seslerini duyurmak isteyenler vardı. Kadın vardı, erkek vardı, çoluk vardı, çocuk vardı. 

Arkadaşıma sakız uzatırken “ben de alabilir miyim, çok susadım” dedi şirin bir teyze. Köylü teyzeler çiğdem verdiler, bir bayan kolonya uzattı. Herkes birbirinin halini hatırını, memleketini soruyordu ve insanlar ne kadar kibar, ne kadar da cana yakındı. 

Cumhur Oradaydı, Cumhuriyeti Haykıyordu!

Her şey iyiydi, güzeldi de Cumhuriyet mitinginin, bazı siyasi partilerin gösterisine dönüşmesi, bazı televizyon kanallarının, sanatçıların ve isimlerin reklamının yapılması hoşuma gitmemişti. Hükümete muhalefet olanlar çoğunluktaydı ama kişisel hakaretler sanki biraz haddini aşıyordu. Açıkcası ben milyonlarca bayrağın ve vatan-millet sevdalısı insanın bir arada bulunacağı böylesine tarihi bir olayı bir daha yaşayamayacağımı düşündüğüm için oradaydım. O tarihi karede ben de yer almak, bayrak denizi içinde küçük bir dalga olmak istedim. Atılan sloganlar, siyasi mesajlar çok da umurumda değildi. Ve gözlemlediğim kadarıyla çoğunluğun da umurunda değildi. İnsanlar kırmızı ve beyazla bütünleşmeye gelmişti. Cumhur orada, cumhuriyet için toplanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir