CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

 {Baştan belirteyim, bu uzun bir yazı olacak}

Eskiden ne güzelmiş, annem anlatır hep: Gaz yağı kuyruğuna girerler, saatlerce beklerlermiş. Öyle 5’er 10’ar ekmek almak yokmuş. Ellerindeki karneyle ekmeklerini alabilirlermiş. İstasyon meydanında adamlar asılır, adamlar asılırken bir başka meraklı adamlar gidip seyrederlermiş.

Eskiden ne güzeldi. Biri Bizi Gözetliyor, Benimle Evlenir misin?, Akademi Türkiye vardı. Melih, Hülya‘ya mı aşık yoksa Esra’ya mı diye merak ederken, Eray’la Melih’in birinciliği üzerine iddialara girer, kavga ederdik. Tülin’le Caner’in aşklarına salya sümük ağlarken çoğu kızımız kapıda, pek çok erkek de 30’undan sonra evlenmek zorunda kalmıştı. Semra Kaynana ile ilgili herhangi bir haber yoksa Ali KIRCA bizim için bir anlam ifade etmez olmuştu. O zamanlar küresel ısınma yoktu. Varsa yoksa Popstar, Benimle Dans Eder misin? ve Ünlüler Çiftliği vardı. Ekonomi, şehit haberleri, siyaset… bunlar sıkıcı konulardı. Eskiden ne güzeldi.

Bugünse -kimilerinin tabiriyle- Kurtuluş Savaşı dönemindeki milli ruh’a doğru bir kayış söz konusuymuş. Ankara, İstanbul derken milyonlar ellerinde Türk Bayrağı, yakalarında Atatürk rozetleriyle İzmir meydanlarında demokrasi arayacakmış. Kurtlar Vadisi, Asmalı Konak, Sıla, Binbir Gece‘nin milyon dolarlık Şehrazat’ı bile Türk Milletini uyutmaya yetmemiş. İnsanların demokrasi yürüyüşü, bayrak mitingi yapacağı tutmuş. 7’sinden 70’ine herkes tek bayrak, kırmızı beyaz renk ile tek amaç için bir araya toplanacakmış / toplanıyormuş.

Durup dururken rahatımız bozuldu, keyfimiz kaçtı. Cumhurbaşkanının eşi First Lady, Türkiye Büyük Millet Meclisi de Parlemanto olmasaydı da tek sorunumuz keşke küresel ısınma olsaydı. Elektrikler kesiliyor, sular gidiyor, barajlar kuruyor, göller haritadan siliniyor, cumhuriyet elden gidiyor, demokrasi ayaklar altına alınıyor vs vs vs

Ne işim var yarın İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda. Bir heyecan, bir coşku… İnsan ömründe kaç defa yaşanır ki bu olay. Faranjit oldum, sesim gitti ama yarın Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak için hevesim gitmedi. Hazırlıklar tamam. Daha da ağırlaşmazsam yarın 2 milyon insanla beraber, arkadaşlarımızla İzmir’deyiz!

0 Comments

  1. “Benimle Evlenir misin?” yayınlanırken lise ikideydim galiba.Öğretmenler odasının kapısının önünde bir kaç arkadaş nöbetçiydik. Bayan bir veli gelmiş hocamızın birine çocuğunun tembelliğinden, aklının karış karış havada olmasından bahsediyordu ki odadaki
    televizyondan Tülin’le Caner’in sesi geldi bu sefer başladı teyze Ah Caner oğlum yazııık !, demeye :)Toplumu uyutan bu programları oldum olası sevmedim.Caner’in bütün hareketleri de ayrıca komik ve saçmaydı, kızım olsa vermezdim yani :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir