Angut Nedir, Neye Denir?

{Eylül ’06 MisAfiR KaLeM Yazısıdır}

Merhaba. Bu ay e-vren günlüğü’nün misafiri benim. Bu güne kadar misafir olanların içinde en küçüğünüz benim sanırım. Bu sanal misafirlik amma da zormuş ya. Ben normal hayatımda bile bu kadar kasılmadım, zorlanmadım. Ama gerçekten çok güzel. Bu arada kendimi tanıtmayı unuttum sanırım. Hemen tanıtıyorum:

Ben Elvan. 1989 Çine doğumluyum. Aydın’da yaşıyorum. Koyu bir Galatasaray taraftarıyım. Eee bu bünyeye de bu takımı tutmak yakışır. 2 tane yakışıklı ve çok başarılı dünya tatlısı abilere sahibim. Evren abimle 3 oldu. Abilerim sizi çok seviyorum. Lise 2. sınıfta okuyorum. Bu arada da abimlere dergide yardımcı oluyorum.

Şimdi asıl konuya gelelim. Evren abimle nasıl tanıştım:

Bir gün abimin msn’sinde bakınıyordum. Birden biri aktif oldu. O aktif olan kişinin msn’deki resmi çok gizemliydi. Merak ettim kim bu diye. Birden bana ileti yazdı, “Erman abi naber?” diye. O zaman da msn başında ben vardım. Ben cevap yazdım ve tanıştık. Zaten şu anda Evren abi bizim dergide köşe yazarlığı yapıyor. (e-vren günlüğü) adında. Evren abi seni çok seviyorum. “İyi ki de tanışmışız” diyorum. Tabi o ne diyor bu duruma bilemiyorum artık :)

Ben daha önce hiç günlük tutmadım, tutamadım. Ama bloggerlık yaptım. Çok az bir süre o da. Evren abi bana 1 ay önce “yazı yazar mısın?” diye sorduğunda çok şaşırmıştım. “Tamam” dedim. Ama ne yazacağımı bilmiyordum. 1 ay boyunca “yazarım ya nasılsa daha çok var” dedim durdum. Ama son günlerde aldı beni bir telaş sormayın. O an aklıma ne geldiyse yazdım. Umarım beğenirsiniz.

Siz siz olun birilerine kızdığınızda ona söyleyeceğiniz laflara çok dikkat edin. Özellikle “Angut” kelimesini sakın kullanmayın, tabi o kişi bu lafa değmiyorsa. Siz öncelikle “Angut” ne anlama geliyor biliyor musunuz? Öncelikle bunu öğrenelim! Neden mi, işte bu yüzden:

ANGUT nedir? Herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir “Angut”. Birisi bir salaklık yapınca, bir laftan anlamayınca, böyle boş boş bakınca hemen “Angut musun?” der günümüzün insanı. Angut’un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton “Angut!” var ülkemizde. Angut kuşunun eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar baş ucunda bekler. Ayrıca bu olay bütün Angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen birşey değildir. Çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elini uzatsanız dahi oradan kaçmaz. Hani derler ya “Angut gibi bakmasana”. Keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine. Bundan sonra bazılarına “Angut” demeden önce bir kere daha düşünün. Bir “Angut” bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde.

Ben bu olaydan gerçekten çok etkilendim ve bu yazı gerçekte var olan birşey uydurma değil. Siz siz olun ki birisine “Angut” demeden önce bir düşünün isterseniz.

Son olarak; bana gerçekten değer verip bu imkanı sağladığı için abilerin en şekerine (Evren abime) çok teşekkür ediyorum ve bu yazıyı sabırla okuyan ve okuyacak olan herkese çok teşekkür ederim şimdiden. Kendinize iyi davranın. Hep gülün ve o yüzünüzdeki tebessüm hiç eksilmesin emi.

2006 Eylül Ayı Misafir Kalemi Elvan ÇETİN, Aydın’da yaşıyor. Açık lisede okuyor ve dergi sektöründe çalışmalar gerçekleştiriyor.

One Comment

  1. Yazdıklarınız çok doğru.Bir ekte ben yapmak istiyorum.Eşi ölen Angut şayet iki ayaklı angutlar tarafından vurulmazsa ki bunlar avcılar oluyor. 7 yıl çiftleşmeden yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir