LES İLE TÜKENDİ UMUTLAR

TÜKENDİ ORTAK HAYALLERİMİZ…

Dün LES sonuçları açıklandı. Çoğu üniversite mezunu yerle yeksan. Ortak yüksek lisans ya da formasyon hayalleri kurduğumuz arkadaşlarla da hayallerin sonuna geldik. Rüya bitti, hayat acı acı gülümsedi bize…

Adın Ahmet, Mehmet, Ayşe ya da Fatma. Herhangi bir Fen Edebiyat Fakültesi‘nin Türk Dili Edebiyatı, Biyoloji veya Sosyoloji vs bölümü mezunusun. Dört yıl boyunca edebiyattan başka, sosyoloji, psikolojiden başka bir ders görmemişsin. Alanınla alakalı hangi bilgiye muhtaçsan müfredata o dersleri koymuşlar. Sen bu zorlu yolculuğun sonuna gelip kariyer ya da öğretmenlik hayalleri kurarken sistem karşına LES‘i koymuş.

Bana dört yıl boyunca Türkçe ve Edebiyattan başka bir ders göstermeyen sistem, kalkıp 80 matematik çözmemi istiyor. Diğer Fen Edebiyat Fakültesi bölümlerinde okuyanlar için durum daha da vahim. Sadece birinci sınıfta gördükleri edebiyat dersi dışında LES‘te çıkan hiçbir bilgiyi üniversite sıralarında almıyoruz.

Sonra LES kursu veren dershaneler türüyor, sistem tıkanıyor, birileri rant sağlıyor, birilerinin hayalleri suya düşüyor, vs vs vs.

Dün binlerce insan LES sonuçlarında hayal kırıklığına uğradı. Bölümünü 85-95 ortalamalarla ve başarıyla bitirmen yeterli olmadı. Her şey bir anda yalan oldu. Koskoca bir yılın yandı. Şimdi de birileri İngilizce diye dayatıyor. Dilekçe yazmayı bilmeden mezun verirken üniversiteler, İngilizceden 50-60 almanı istiyor. İnsanın bazen hayal kurası bile gelmiyor…

LES‘te hayal kırıklığına uğrayan bütün arkadaşlarıma geçmiş olsun diliyor, yüksek puan alanları da tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir