AKUT’A KOYULAN AMBARGO

Bugün AKUT‘un resmi internet sitesini ziyaret ettiğimde okuduğum habere inanamadım. Dünyanın hayran olduğu bizim AKUT, bakın nelerle uğraşıyormuş kendi öz vatanında:

Sivil Savunma Genel Müdürlüğü 3 yıldır AKUT Ekiplerinin yurt dışındaki afetlere yollanmasına amborga koyuyormuş.

RTÜK ise AKUT‘un bağış toplamaya yönelik kamu spotunun yayınlanmasına izin vermiyormuş.

Devletin resmi kurumlarının tavır takındığı AKUT, Türkiye’nin ve dünyanın sevgisini kazanmış Arama Kurtarma Derneği’nden başkası değil. AKUT üç yıldır faaliyette. Son üç yılda 55 acil duruma başarılı müdahalelerde bulundu; yılda ortalama 83 kişinin hayatını kurtardı. Pakistan depremine dünyada ilk ulaşan arama kurtarma ekibi de AKUT olmuştu.

Yukarıda adı geçen devletin resmi kurumlarının akıl almaz tavrına, TV kanallarını sadece yarım saat seyrederek daha da sinirlenmemek elde değil. Onuncu yılını kutlayan AKUT, bundan dolayı bir tanıtım filmi hazırlamış, üstelik film için RTÜK İzleme Değerlendirme Dairesi olumlu rapor vermiş. Buna rağmen RTÜK Başkanlık Makamı tanıtım filminin de, 45’lik kamu spotunun da yayınlanmasını uygun görmemiş. Çünkü filmde para toplamaya yönelik bilgiler ve mesajlar varmış.

AKUT, Bakanlar Kurulu tarafından verilen “kamu yararına çalışan dernek” belgesine de sahip, İçişleri Bakanlığı’nın “Türkiye’nin her yerinde bağış toplama” iznine de… Kısacası AKUT devletten yardım almayan sadece bağışlarla ayakta durabilen bir sivil toplum kuruluşu. Hal böyle olunca ne yapmak gerekiyormuş: AKUT’a bağış yapmak…

Faturalı TURKCELL, TELSİM, AVEA hatlardan AKUT yazarak 2930‘a sms gönderebilir [5 ytl] ya da Türkiye’nin bütün büyük bankalarında AKUT için açılan 2930 numaralı hesaplara bağış yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir