Çağlar Demir’i Biz mi Öldürdük?

Yukarıdaki başlığı kullanmayı düşünüyordum, Çağlar‘ın ansızın ortadan kayboluşu ile ilgili eklemeyi düşündüğüm birkaç gün önceki yazıya. Ama gerek kalmadı artık. Dönüşü de aniden oldu Çağlar’ın tıpkı gidişi gibi. 

Şubat‘ın 28‘inde “Dünya Benim İçin Dönüyor Yine.. DURDURUN” yazdı Çağlar ve susuş o susuş. Mart‘ın 7‘sine kadar yeni bir yazı eklemedi. Yorumlara cevap vermedi, epostaları cevaplamadı. Son yazısı onu takip edenler tarafından 102 yoruma ulaştı. Çağlar’ın ortadan kayboluşu ve ardından yapılan yorumlar tam bir Sosyolojik Vak’a idi.

ÇAĞLAR ÖLMÜŞ OLABİLİR Mİ?

Neden olmasın(dı)? Bir hafta boyunca Çağlar’ın sitesindeydim. Her gün “acaba döndü mü?” diye günlüğünü ziyaret ettim. Bir çığ gibi büyüyen yorumları takip ettim. Çağlar’ın sıkı takipçileri neredeyse Psikolojik bir patlamanın eşiğine gelmişlerdi. Yapılan yorumlar çoğunlukla O’nun küstüğü üzerinde yoğunlaştı. Ama hiç kimse Çağlar’ın başına kötü bir şey gelmiş olabileceği üzerinde durmadı. En kötü ihtimal en son düşünülmeliydi; gönüller ferah tutulmalıydı. Ki öyle de oldu. Ama sadece  çağlar değil, içimizden herhangi biri bir gün ölse, ölüm haberimizi günlüklerimize kim kazırdı?

ÇAĞLAR’A NE OLDU?

Çağlar’la e-söyleşi yapmış ve ilk defa fotoğraflarını yayımlamıştık. Ve Çağlar hem yazılarında hem de söyleşimizde söylediği gibi ailesinin günlüklerinden haberdar olmasından korkuyordu. Bu korkusu gerçekleşirse gözünü kırpmadan bırakacaktı yazmayı. Çağlar’ın ansızın yazmayı bırakmasının sebebini ilk buna bağladım: Acaba  Çağlar, ailesi tarafından keşif mi edilmişti?

Akılma gelen ikinci bir ihtimal ise Çağlar’ın iddia edildiği gibi “Aktifler Listesinden” çıkartıldığı için yönetime küsmesiydi. Son ihtimalse Çağlar’ın vefat etmiş olabileceğiydi.

ASLINDA ÇAĞLAR ARAMIZDA!

Yakın görüştüğüm arkadaşların “Çağlar’ın aniden kayboluşu” ile ilgili görüşlerine başvurdum messenger sohbetlerinde. Ve hep şunu savundum: “İçimden bir his Çağlar’ın başka bir isimle yine e-günlük tutmaya devam ettiğini söylüyor.” Bir gün bu tahminimde yanılmadığımı anladım. Bir yazıma yorum yapan yeni bir blogcu arkadaşın cümleleri tanıdık geldi bana. Sitesine gittiğimde ise kanıyla canıyla Çağlar’ı karşımda gördüm. Nerede olursa olsun Çağlar’ın cümlelerini tanırım mutlaka. Kendisine yazdığım cevapta “O’nun Çağlar olduğunu tahmin ettiğimi” üstü kapalı ifade ettim. Doğrudan bunu söylemekten kaçındım, çünkü Çağlar’ı yeni tercihinden dolayı rencide etmek istemedim. Belki o yeni ismi ve yüzüyle gayet mutluydu; buna gölge düşürmekten çekindim.

Çağlar’ın başka bir blogta başka bir isimle yazmaya devam ettiğinden emin olduğum günden beri içim rahattı. Çağlar yaşıyordu, küsmemişti ve aramızdaydı. Niçin böyle bir yolu tercih ettiğini de zaten yine kaldığı yerden devam ettiği yazısında açıklamış.

SORGULU[YORUM]

Çağlar’ın ansızın yazmayı bırakması ve bunun ardından okurlarının gösterdiği tepkiler şüphesiz blog dünyasının son dönemlerdeki en önemli olayıdır. Bu olay bizim kendimizi sorgulamamız için de bir  vesile olmalıdır. Çağlar’ın kaybolmasından önce ve sonra hakkında yapılan suçlamalar, iddialar bize şunu gösteriyor: Çoğumuz günlük tutmuyor; şöhretin basamaklarını tırmanıyor. Blogcu.com‘un bünyesinde değil de bir başka blog hizmeti sunan servisin bünyesinde yazıyor olsaydık biz başka biz mi olacaktık. Elbette hayır. Yaşadıklarımızı, duygularımızı, kızgınlıklarımızı yazıp çizmeye devam edecektik. Ve okunup okunmadığımız çok da umurumuzda olmayacaktı. Açıkcası Türkiye’nin en kaliteli Bloggerlerı blogger.com’da kalem oynatıyor. Ama onlar birbirlerine bu kadar dil uzatmıyor. Herkes yaşadıklarını paylaşmak ya da paylaşmayı da bırak yazmakla meşgul. 

Çağlar, farkını bir kere daha ortaya koymuştur. Bu fark kaliteden ibarettir ve yüzlerce yorumla tescillenmiştir. Yaşadığımız için ve de içimizden geldiği için yazmak dileğiyle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir