e-vren günlüğü

Geleceğin Bilimi Forumu 2018’den Notlarım: Gelecek Umut Verici

Bugün, Geleceğin Bilimi Forumu 2018’e katıldım.  İstanbul Medipol Üniversitesi Güney Yerleşkesindeki binada eş zamanlı birçok oturum vardı. Oturumlardaki seyirci sayısının ve ilginin çokluğu ilk dikkatimi çeken ayrıntıydı. Salonlarda gerçekleştirilen oturumların haricinde üniversite binasının neredeyse tamamında farklı etkinliklerle forum, canlı bir organizasyona dönüştürülmüş. Forumu düzenleyen gençler arasındaki iş birliğineyse hayran kaldım, inanılmaz bir iş bölümü vardı ve göz dolduran bir organizasyon yeteneği sergilediler.

İlk katıldığım oturum Dijital Devrim oturumuydu. Altı konuşmacının yer aldığı bu oturumdan özellikle Sefa Karahan, Eren Bozarık ve Abdulsamet Temel’in sunumlarından aldığım notları paylaşmak istedim.

Reklam ve Pazarlama Uzmanı Sefa Karahan, “0 Km Reklamcılık” başlıklı sunumunda gelişen teknolojiyle birlikte markaların reklam verme yöntemlerinin değiştiğine ve büyük veriyi nasıl kullandıklarına değindi. Dijitalleşme adına hayatı ihmal etmemek ve gönüllerin dijitalleştirilmemesi gerektiği yönündeki mesajı çok yerindeydi.

TOBB GGK İstanbul İcra Kuluru Başkanı Abdulsamet Temel de dijital sömürüye doğru hızla yol aldığımız gerçeğinin altını çizip üç konuya dikkat çekti:

“Algoritmalar Çağı: Yapay Zeka” başlıklı sunumuyla yapay zeka kavramının kafamda tamamen oturmasını sağladı Eren Bozarık. Sunumunu ve verdiği bilgileri çok beğendim. Girişimci ve yazılımcı kimliği bulunan Bozarık’ın konuşmasından notlarım şu şekilde:

Blockchain ve Bitcoin üzerine bir sunum gerçekleştiren Nurullah Mahmut Dündar da bu konuda kafadaki soru işaretlerimi oldukça basit anlatımlarla giderdi:

Öğleden sonra da “İlham Verenler” oturumuna katıldım. Semih Yalman ve Harun Sarıkaya‘nın sunumlarından aldığım notlar kısaca şöyle:

Processed with VSCO with hb1 preset

Semih Yalman – DreamsTalk Kurucusu

Harun Sarıkaya – Diyalog rehberi

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

Bir önceki Senfoni Orkestrasından Gelecek Vadeden Blog Yazarlığına başlıklı yazımda Bilkent Senfoni Orkestrası, Ezgi Tandoğan Onat ve gelecek vadeden bloglar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.