e-vren günlüğü

Uğur Batı: Çoğumuz kendimizi keşfedemeden öleceğiz

Uğur Batı ismini ilk Nil Didem Şimşek Hocamdan duymuştum ki her görüşmemizde adını bir şekilde mutlaka zikreder. Katıldığı televizyon programlarında az da olsa kendisini seyrettim ancak 24 Ocak’ta StartersHub’daki söyleşisinde onu ilk kez dinledim. 1.76 – 1.80 boyunda, iri yarı, siyah giyinmeyi sevdiğini tahmin ettiğim, saati sağ bileğine takan, çokça yüzük ve bilekliği olan hoş sohbet bir adam. Konuşmasına ne ara başladığını anlamadım, mekana girer girmez sohbete başlayıp neredeyse iki saat hiç susmadı. İnanılmaz bir enerjisi ve anlatmak istediklerinin adeta tamamını aktarmaya hevesli bir yapısı var. Çok da etkili göz teması kuruyor. Bütün bunlar da muhtemelen akademisyen ve hocalık tarafından kaynaklı. 

Batı’nın söyleşisinden notlarımı aşağıda özetlemeden önce özellikle yüksek lisans öğrencileri başta olmak üzere üniversite sıralarına kadar gelmeyi başarmış neslin nitelikli soru soramadığına yönelik eleştirisine değinmek istiyorum. “Soru soramadığın hiçbir şeyi öğrenememişsin demektir. Her şey soruyla başlar.” diyen Batı, yüksek lisans öğrencilerine kendisine çok nitelikli üç soru sormalarını istediğinde tatmin edici sorular alamadığını anlattı. Burada elbette ki haklılık payı vardır ama “yeni nesil çok boş geliyor.” diyen o bir kısım can sıkıcı öğretmen tayfasının safında yer alır bir tavır sezdim kendisinde. Yanılıyor da olabilirim.

Öğrenciyi eleştiren, eksikliği öğrencide arayan öğretmenleri eskiden beri hep haksız bulmuşumdur. Zehir gibi çocukların okul hayatına başladığında nasıl da hızla aptallaştı(rıldı)ğını düşünmüşümdür. iOS 11 yüklü nesilden iOS 8’le çalışan zihinlerin ve eğitim sisteminin beklentilerini karşılamasını beklemek ne kadar sağlıklı? Eminim Uğur Batı, on yıl önceki Uğur Batı değil, ders içeriklerini de ders işleme yöntemlerini de mutlaka güncelliyordur. Çünkü her gelen nesil kendine has alışkanlıkları, özellikleri ve teknolojik donanımıyla geliyor. Onlar geneli ve geleceği temsil ederken, onları bizim yirminci yüzyılda aldığımız eğitimle eğitmeye, iOS 11 sürümünü iOS 8’e indirmeye çalışmak ne kadar doğru? Üstelik mevcut eğitim kadrosunun dijital göçmen, öğrenci kitlesinin dijital yerli olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerek. Yeni nesil, soru sormayı bilmiyorsa (ki ben öyle olduğuna inanmıyorum.) demek ki başka bir şey biliyor. Yirmi yıl önce öğretmenler öğrencilerinden soru sorabilmelerini beklerken demek ki günümüzde başka bir şeyler beklemeli. Ya da illa bir şey beklemeli mi? Artık öğretmenler, yeni nesli eleştirmek yerine biraz da kendileri bir şeyler yapmayı denemeli.

Tabaktaki yemeğin tatsız, tuzsuz olmasından dolayı nasıl ki yemeğin kendisine değil o yemeği yapana kızıyorsak, nitelikli soru soramadığını düşünerek eleştirdiğimiz öğrenciler konusunda da hatayı onlarda değil kendimizde aramalıyız.

Konuyu toparlayıp Uğur Batı’nın sohbetinden tuttuğum notları aktarayım:

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter YouTube