e-vren günlüğü

3. Blog Yazarları Çalıştayı: Daha yeni başlıyoruz!

3. Blog Yazarları Çalıştayının hazırlık süreci epey stresli ve yorucu geçtiği için 17 Kasımdan bu yana hem bu konudan hem de bloglardan uzak durmaya çalıştım. İlk defa ana temasıyla bu denli örtüşen bir çalıştay süreci yaşadım ve "Biz niye olamadık?" sorusunun cevabını kendi adıma fazlasıyla aldım. 

Çalıştaya dair bütün notları ve görselleri bu yazıyı yayımladıktan sonra 3. Blog Yazarları Çalıştayı sayfasında paylaşacağım için burada ayrıca bir ayrıntıya girmeyeceğim. Ayrıca sonuç bildirgesi de birkaç hafta içinde aynı sayfada yayımlanacak. Türkiye'de bloglarla ilgili üniversite düzeyinde üç yıldır yapılan bu tek etkinliğe konuşmacı ve seyirci olarak katılan, bu etkinliklerde görev ve sorumluluk alan herkese çok teşekkür ederim.

2015, 2016 ve 2017 yıllarında düzenlenen blog yazarları çalıştayı sürecinin 17 Kasım 2017 tarihinde ömrünü tamamladığı görüşündeyim. Ama "ömrünü tamamlamak" kesinlikle bir "son" demek değil. Şöyle ki:

  • Blog yazarları çalıştayı ismindeki "çalıştay" ifadesi önümüzdeki yıllarda kesinlikle işlerlik kazanmalı. Seyirci derdine düşülmeden önemli meseleler enine boyuna masaya yatırılabilmeli.
  • Çalıştay, organize edilmesi daha kolay bir hale getirilmeli. Büyük salonlarda değil daha mütevazı mekanlarda gerçekleştirilebilir hale dönüştürülmeli.
  • Yeni blog yazarları, bu tarz bir etkinliğin daha çok merkezinde yer almalı. Yıllardır blog yazan kişiler, rehber görevi görürken yeni blog yazarları sorumluluk üstlenen, görev alan konumda olmalı.
  • Çalıştay veya benzeri yeni bir etkinlik gerçekten işin içine bizzat girecek, sorun çıkarmak yerine sorun çözücü davranacak bir ekiple hazırlanmalı.

Gelecek Vadeden Blogların yazarları, ilk defa bu yıl kendilerine özel oturumla Blog Yazarları Çalıştayının bir parçası oldular. Onların listeye girmelerinde payı olan jüriden Sema Eren ve Sezer İltekin de oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Gelecek Vadeden Bloglar'ın "Gelecek Blogda" oturumuyla çalıştaya kattığı heyecan ve değer benim için çok büyük. Bu projenin geliştirilmesi gerekiyor. Bundan dolayı jüri sayısının artırılması ve aday blogların değerlendirme şeklinin düzenlenmesi için birkaç girişimde bulundum. İşte Gelecek Vadeden Bloglar jürisinin mevcut altı kişilik ekibine katılan yeni isimler:

Önemli olan atılan her adıma yenilerini ekleyebilmek, yeni hayaller ve hedeflerle yola devam etmek. Size kendinizi iyi hissettiren şey ne ise vaktinizin büyük bölümünü onunla uğraşmaya adamak enerjinizi de mutluluğunuzu da verimliliğinizi de artırıyor. 

Beni ayakta tutan ve kendimi daha iyi hissetmemi sağlayan bu 12 yıllık blog yazarlığı yolculuğunda ağır bir şekilde tökezledim, ayağımın takıldığı taşın canımı acıtmasına izin verip kendimi adeta bir fetret devrine soktum. Oysa durup o taşları temizlemeliydim ki arkamdan gelenlerin de ayağına değmesin. Bunu anlamam ve bu yönde hareket etmeye karar vermem için epey bir süre kendimi dinlemem gerekti. Yeni heyecanlarla Türkçe blogların geleceğini beraber inşa etmeye devam etmeliyim. Çünkü henüz görevimi tamamlamadığımı hissediyorum. Yapacak son bir işim kaldı. Şimdiden 4. Blog Yazarları Çalıştayını da içinde barındıracak Türkiye'de Blog Zirvesi ile Blog Onur Ödülü projelerinin müjdesini vereyim. Ayrıntıları bir sonraki yazıda paylaşacağım.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube