e-günlük

Gelecek Vadeden Bloglar

Yeni açılmış bir blog olmak önemli değil; önemli olan ortalama üç ay sonra güncellenmemeye başlayıp terk edilmiş bir bloga dönüşmemek. İnternetteki sayısız blogla aynı kaderi paylaşmayarak güncel kalmaya devam eden yeni bloglarla ilgili liste hazırlama fikri, İlk Türkçe Bloglar listesini oluştururken ortaya çıktı.  Zaman zaman internet günlüklerinde de yer verdiğim yeni boglar için Gelecek Vadeden Bloglar listesi oluşturmaya karar verdim.

İlk Türkçe Bloglar listesinin aksine Gelecek Vadeden Bloglar listesinde kişisel blog olma şartı aramadım. Şu an için 8 blogun yer aldığı listedeki blogların sayısı zamanla artacaktır. Öyle ki blogların 6 ay önce açılmış olma şartı var. Örneğin 6 aydan da yeni olan berfindag.comerolapaydin.com, ve ramazansargin.com blogları bana göre gelecek vadediyor ve listeye eklenmeye adaylar. Onları, 6. aylarını doldurana kadar izlemeye aldım.

Ramazan Bedük

Yeni bloglarla usta blogları bir araya getirme projesi

Bir blog açarak üreten, paylaşan, dijital dünyaya değer katan tarafta yer almak takdir edilesi bir durum. Blogları önemsiyor ve blog kültürünün Türkiye’de yerleşip gelişmesi için yeni blog yazarlarının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple Gelecek Vaat Eden Bloglar listesini hazırlarken onları İlk Türkçe Bloglar listesindeki isimlerle yaptığım Blog Yazarları Söyleşilerine dahil etmeyi hayal ettim. İlk denemeyi de biristanbulhayali.com‘un yazarı Ramazan Bedük‘le Kasım ayı içindeki söyleşimizde yapacağım. Ramazan’a bloguyla ve blog yazarlığıyla ilgili sorularını yöneltmek isteyen Gelecek Vadeden Bloglar listesinden 2 arkadaşı söyleşiye seyirci olarak davet edeceğim. (Güncelleme: Ramazan’la yaptığımız söyleşiyi yayımladım.)

Ayrıntılarını yukarıda verdiğim Gelecek Vadeden Bloglar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

27 Yorumlar

 • Yanıtla Fatih KABACA 21 Şubat 2018 at 11:08

  Birde aslında yeni blogların bir gün bu listeye girmeleri için ne yapmaları gerektiği hakkında bir söyleşi olsa. Ama adım adım her anı anlatan belki çok şey istiyorum bilmiyorum ama ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Örneğin kendimi geliştirmeye çalışıyorum ortalamanın üzerinde bir insan olmaya çalışıyorum ama sanki bloğun başına yazmak için geçtiğimde sanki tüm bilgiler birden gelip kalemi tıkıyor gibi ne yapmak lazım? Artık bunu ustaların yönlendirmesine bırakıyorum.

  • Yanıtla e-vren günlüğü 26 Şubat 2018 at 12:26

   Yorumunda dikkat çektiğin konular bizim de epeydir üzerine düşündüğümüz konulardı Fatih. Bu açıdan görüşlerin çok kıymetli, yorumundan yola çıkarak konuyu tekrar tartışmaya açtık. Yeni blog yazarlarına yol gösterecek bir içerik hazırlıyoruz ve gelecekvadeden.blog‘da bunu paylaşacağız. Görüşlerini paylaştığın için teşekkür ederim.

 • Yanıtla 3. Blog Yazarları Çalıştayı'nda Biz de Varız ! - Plazadan Dünyaya 16 Kasım 2017 at 11:21

  […] temmuz ayında jüri üyelerinin oylarıyla Gelecek Vadeden Bloglar listesine seçilmiş, bunu da size bu yazımızla duyurmuştuk. Sonrasında ise Evren Soyuçok ile […]

 • Yanıtla Blog yazarlığında 12 yıl – e-vren günlüğü 01 Ağustos 2017 at 13:21

  […] kez Kasım 2016’da duyurduğum Gelecek Vadeden Bloglar projesi […]

 • Yanıtla Gülcan Turan 27 Nisan 2017 at 12:28

  Blogun güncel olması, okunup, yorum almasına yani blogger ın motivasyon araçlarına da bağlı. Çabanız takdire değer. Umarım listenize eklenebilirim :) Selamlar…

 • Yanıtla Giden Kasıma Selam Olsun – Ramazan Sargın – Özgün İçerik Üreten Kişisel Blog Sitesi 05 Aralık 2016 at 00:39

  […] Günlüğünün oluşturduğu Gelecek Vaat Eden Bloglar projesinde aday olarak gösterildim. Bu benim için bir […]

 • 1 2 3

  Bir yorum yazın