e-günlük

Gelecek Vadeden Bloglar

Yeni açılmış bir blog olmak önemli değil; önemli olan ortalama üç ay sonra güncellenmemeye başlayıp terk edilmiş bir bloga dönüşmemek. İnternetteki sayısız blogla aynı kaderi paylaşmayarak güncel kalmaya devam eden yeni bloglarla ilgili liste hazırlama fikri, İlk Türkçe Bloglar listesini oluştururken ortaya çıktı.  Zaman zaman internet günlüklerinde de yer verdiğim yeni boglar için Gelecek Vadeden Bloglar listesi oluşturmaya karar verdim.

İlk Türkçe Bloglar listesinin aksine Gelecek Vadeden Bloglar listesinde kişisel blog olma şartı aramadım. Şu an için 8 blogun yer aldığı listedeki blogların sayısı zamanla artacaktır. Öyle ki blogların 6 ay önce açılmış olma şartı var. Örneğin 6 aydan da yeni olan berfindag.comerolapaydin.com, ve ramazansargin.com blogları bana göre gelecek vadediyor ve listeye eklenmeye adaylar. Onları, 6. aylarını doldurana kadar izlemeye aldım.

Ramazan Bedük

Yeni bloglarla usta blogları bir araya getirme projesi

Bir blog açarak üreten, paylaşan, dijital dünyaya değer katan tarafta yer almak takdir edilesi bir durum. Blogları önemsiyor ve blog kültürünün Türkiye’de yerleşip gelişmesi için yeni blog yazarlarının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple Gelecek Vaat Eden Bloglar listesini hazırlarken onları İlk Türkçe Bloglar listesindeki isimlerle yaptığım Blog Yazarları Söyleşilerine dahil etmeyi hayal ettim. İlk denemeyi de biristanbulhayali.com‘un yazarı Ramazan Bedük‘le Kasım ayı içindeki söyleşimizde yapacağım. Ramazan’a bloguyla ve blog yazarlığıyla ilgili sorularını yöneltmek isteyen Gelecek Vadeden Bloglar listesinden 2 arkadaşı söyleşiye seyirci olarak davet edeceğim. (Güncelleme: Ramazan’la yaptığımız söyleşiyi yayımladım.)

Ayrıntılarını yukarıda verdiğim Gelecek Vadeden Bloglar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

27 Yorumlar

 • Yanıtla Gelecek Vaat Eden Kişisel Blogum | Ramazan SARGIN 23 Kasım 2016 at 00:41

  […] Gelecek Vaat Eden Bloglar projesinde yer alan bloglar , yaşı 6 – 24 ay arasında olan blogların değerlendirilmesi ile oluşuyor. İlk yazının yayınlama tarihi baz alınıyor bildiğim kadarıyla. Bende bu listeye blogumun 6 aydan az bir süredir ( 29 Ekim 2016 ) yayın yaptığı için aday olarak girdim. […]

 • Yanıtla alp 20 Kasım 2016 at 16:15

  Sayende yeni bloglar tanıdık Evren çok teşekkürler….

 • Yanıtla Yorumhane 14 Kasım 2016 at 17:44

  berfindag.com, erolapaydin.com, ufukcakir.net ve ramazansargin.com neden sadece isim soy isimden oluşan bloglar olmuş tesadüf müdür? :)

 • Yanıtla Ayhan KORKMAZ 11 Kasım 2016 at 20:11

  Bence yeni blog yazarlarını teşvik etmek için bu gibi şeylerden daha iyi bir şey olamaz. Yazılarınızın okunup okunmadığını bilmiyorsunuz, takip edilen bir blogda kendinizi görüyorsunuz. Gerçekten tebrikler. Bu listeyi geliştirme amacı ile önerilerde bulunmalı herkes.

  • Yanıtla e-vren günlüğü 13 Kasım 2016 at 02:52

   Daha sağlıklı bir liste için 6 kişilik bir değerlendirme ekibi kurdum Ayhan, listeye eklenecek yeni bloglar bu haftadan itibaren jürinin değerlendirmesinden geçecek.

   • Yanıtla Ayhan KORKMAZ 13 Kasım 2016 at 18:48

    Bence mantıklı bir hareket olmuş. Keşfedilecek yeni bloglar çıkması güzel olacak.

 • Yanıtla Berfin Dağ 07 Kasım 2016 at 11:50

  Aday olduğum için bile çook mutlu oldum, umarım zamanı gelince listeye girebilirim. Desteğiniz ve ilginiz içi teşekkürler!

  • Yanıtla e-vren günlüğü 07 Kasım 2016 at 12:08

   Adaylık mevzusunu sakın yanlış anlama Berfin, öyle bir adaylık vermek haddim değil. Listede sadece 6. ayını dolduran bloglara yer verdiğim için o anlamda söylemiştim ;) Yorumun için teşekkürler, kolaylıklar diliyorum.

  1 2 3

  Bir yorum yazın