e-vren günlüğü

indir.com Mobil Etkinlik’ten Notlar

İndir.com tarafından 14 Mayıs Cumartesi günü düzenlenen Mobil Etkinlik 2016 için sabah Beşiktaş’a biraz erken varınca Beşiktaş sahilinde denizi ve Kız Kulesi’ni seyrettim. (Instagram’da da şu videoyu paylaştım.) Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Salonunda yapılan etkinlik Funda Güleç‘in harika sunumuyla (video tweet) ayrıca bir renkliydi. Blog Yazarları Çalıştayı‘ndan sonra ilk defa görüştüğüm Funda’yı daha çok sevdim. Yine çalıştayda tanıştığım Oğuz Bahadır Bozkurt‘la da etkinlikte karşılaştık ve neredeyse bütün günü birlikte geçirdik ;) Mobil Etkinlik’te sırayla sahneye çıkan isimler ve konu başlıkları şu şekilde:

*Bahçeşehir Üniversitesi’nin Apply projesi dünyada zaten uygulanan ancak Türkiye’de ilk olan bir proje. Üniversiteye hazırlanan gençler, daha sınava girmeden BAU Apply‘ye başvuruda bulunarak aranan kriterlere sahiplerse ne kadar burs kazandıklarını öğrenebiliyorlar. Programı ben çok basit bir şekilde özetledim ama aslında birçok gencin hayatını değiştirecek bir uygulama.

*Dedeoğlu’nu dinleyince öğrendim; Başakşehir, Türkiye’nin belki de ilk akıllı ilçesi olma yolunda hızla ilerliyor. Büyük site inşaatlarının hızla yükseldiği Başakşehir’de belediye, bir site bitince 10 bin kişinin birden yeni evlerine taşındığı gerçeğini göz ardı etmemiş. İlçe nüfusunun çok hızlı artmasından dolayı da sadece alt yapı hizmetlerini en baştan yapmakla yetinmeyip her sitenin akıllı site olması için de internet altyapısının sağlam tutulmasını meclis kararıyla resmileştirmiş. Başakşehir Living Lab da bu bakış açısının bir ürünü. Teknokent mantığında ama tam olarak da öyle değil. Örneğin İndir.com’un da ofisini kapatıp çalışmalarını sürdürmeye başladığı Başakşehir Living Lab’da birçok girişim hayat bulmuş. Tıpkı ‘Twitter’ın sesli hali’ olarak tanımlanan Whispto gibi.

*Ramazan Becer’in özet geçtiği kariyer süreci de bir hayli ilginçti. İzmirli olmasından dolayı yarı hemşehri sayılırız ve aynı yaştaymışız. Uygulama marketlerindeki uygulamaların %60’ının bugüne kadar hiç indirilmediği bilgisini paylaştı.  Android ve iOS marketlerde toplam 1 milyon uygulama varmış.

Hasan Yaşar, yeni bir girişimcilik fikri öncesi Swot analizinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Projeyi hayata geçirmeden önce “güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatları, tehditleri” belirlemek çok önemli.

Günün bence en sempatik ismi Buğra Ayan‘dı; Cumhurbaşkanlığı’nda çalıştığını söyledi ama o kısmı tam anlamadım ;) Girişimlerin duyurulmasında blogger dalgasının önemine vurgu yaptı.

Butterfly TV niçin bir Periscope olamadı? – Ahmet Oğuz Mermerkaya

Mobil Etkinlik’in bana göre en ilginç konu başlığıydı. Hani bazen ‘Bu fikir ilk benim aklıma gelmişti!’ deriz ya; Butterfly TV‘nin hikayesi de tam olarak buna benziyor. Ahmet Oğuz Mermerkaya, ‘Live video blog’ olarak tanımladıkları Butterfly TV’nin Periscope’un bir benzeri olduğunu söylüyor ama şu gerçeğin de altını çiziyor: Periscope daha ortaya çıkmadan Butterfly TV vardı.

En İyi Mobil Uygulama Girişimleri

İndir.com Mobil Etkinlik’in belki de en değer yaratan özelliği yerli mobil uygulama girişimlerinin ödüllendirildiği bölüm. Etkinliğin sonunda finale kalan ve ilk 3 dereceye giren uygulamalar açıklandı. Henüz lise öğrencisiyken hayatımızı kolaylaştıracak harika projeler üreten gençleri görünce çok mutlu oldum. (Tabi bu durumda ister istemez insan lise çağlarına dönüp kendini sorguluyor.) Dereceye giren uygulamalar şu şekilde:

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter