e-vren günlüğü

Marketing Meetup’tan Pazarlama Notları

Marketing Meetup için 30 Nisan 2016 Cumartesi günü Doğuş Üniversitesi Acıbadem yerleşkesindeydim. Alanında uzman isimlerin saat 09.40’tan 17.10’a kadar dijital pazarlama ve dijital medya üzerine peş peşe konuşmalarını dinledim. 2 panelden ve 15 konuşmacıdan oluşan Marketing Meetup sayesinde Nisan ayını en verimli şekilde noktaladım. Ufkumu (ve eminim bütün salonu dolduran 900’e yakın davetlinin de) genişleten bu organizasyon için pazarlamasyon.com ekibine teşekkür ederim. Özellikle Beykent Üniversitesi’nde Dijital Medya Zirvesi’nde ilk kez dinlediğim ve tanıdığım Haydar Özkömürcü‘yü ikinci defa dinleyeceğim için heyecanlıydım. Ancak etkinlik afişinde yer almasına rağmen son panele de çıkmadığını görünce keyfim biraz da olsa kaçtı. Bu durumun etkinlik düzenleyicileri arasında yer almasından ve ev sahipliği yapmasından kaynaklandığını düşünüyorum. 

Sahne alma sıralarına göre Marketing Meetup konuşmacıları:

Pazarlamasyon.com’un kurucularından Necip Murat‘ın açılış konuşmasından sonra sahneye ilk çıkan isim, kendisini “Bembeyaz Türk” olarak tanımlayan Güven Borça, “Neden Dünya Markamız Yok?” sorusunun cevabını kesin bir şekilde verebildiğimiz bir sunum yaptı. Başta kendi girişimlerinden ve bu girişimlerin hangilerinde başarısızlığa uğradığını hangilerinde başarıya ulaştığını samimi bir şekilde dile getirdi. Bana göre Marketing Meetup sahnesinin en tecrübeli ismiydi:

“Banka Şubeme Yaptığım Uzun ve Romantik Yürüyüşleri Özlüyorum”

Konuşma başlığı bu olsa da Garanti Bankası’ndan Deniz Güven, bankalar için  internet ve mobil bankacılığın çok önemli olduğunun altını çizdi. Bir zamanlar para yatırmaktan fatura ödemeye kadar her işlem için kalabalık banka şubelerinde saatlerce sıra bekleyen biri olarak şubeye gitmeyi hiç özlemediğimi söyleyebilirim. Hatta bütün işlemlerimi internet bankacılığı üzerinden yaptığım halde eksik belgeler için ısrarla şubeye çağırıldığım için kredi kartımı hiç kullanmadan kapattırmışlığım vardır. Öyle ki telefon bankacılığın da bile “sıradaki 3. müşteri” olmak bile bana sıkıcı geliyor ;)

“Dijital Çağda Hayatta Kalma Sanatı” – Hakan Akben 

“Başka Bir Hayat Mümkün”

Marketing Meetup’taki 15 konuşmacı arasında hayata bakış açısı ve görüşleri bakımından kendine en yakın hissettiğin isim kimdi diye sorulsa cevabım kesinlikle Hasan Başusta olurdu. Hasan, karşı koyamadığı girişimcilik ruhu ile elde ettiği bütün başarılara rağmen anneannesi tarafından hâlâ işsiz bir adam olarak görüldüğünü; motorcu pantolonuyla Marketing Meetup sahnesine çıkacağını söylediğinde eşinin tepkisini esprili bir dille anlattı. Çok fazla kitap okuduğunu ve sadece 10 kişiyle sınırlı bir kitap kulübü kurduğunu aktardı.

“Dijital Değişimin Ayak Sesleri” – Serra Yılmaz

“Sadakat Programlarında Yeni Dönem: Dijitalleşme” – Kına Demirel Beskınazı

“Nişantaşı Marketingin Sonu” – Mustafa Kabakçı

“Tutumlar ve Davranışlar” – Akan Abdula

Konuşma sonrası etrafı en kalabalık isim Kına Demirel’di ve dağıtmaktan elinde kartviziti kalmamıştı. Akan Abdula da en eğlendiğim konuşmacı oldu. Soluk soluğa yetiştiği konuşmasını bitirip alelacele gidecekti ki etrafını saran onlarca kişiden dolayı salondan epey bir süre ayrılamadı.

İnternet parmaklarımızın ucunda ve binlerce insan çevrim içi dünyamızın bir parçası olsa da böylesi etkinlikler sayesinde yeni insanlar, yeni dünyalar keşfediyoruz. Bu anlamda bu tür organizasyonları önemsiyorum. Doğrudan pazarlamayla ilgili biri olmasam da dijital dünyayla çok yakından olduğunu düşündüğüm Marketing Meetup’tan birçok yeni fikirle ayrıldım. Zaten bir sorgulama dönemindeyken mevcut hayatımın gidişatına dair sorgulamalarım daha da arttı; bundan dolayı da mutluyum. Her pazartesi “internet günlükleri” serisini yayımlamaya devam edebilirsem dijital dünyaya ve edebiyata dair düzenlenecek etkinlikleri orada duyurmaya çalışacağım.

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+