e-vren günlüğü

Hazırız: Blog Yazarları Çalıştayı 2015

Heyecanla beklediğimiz 20. Türkiye’de İnternet Konferansı nihayet yarın başlıyor. Konferans kapsamında 3 Aralık’ta gerçekleştireceğimiz Blog Yazarları Çalıştayı ile ilgili son gelişmeleri de paylaşmak istedim. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Blog Yazarları Çalıştayı’na İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Bursa’dan toplam 9 blog yazarı katılıyor.

Hafta sonumu çalıştayın açılışında değineceğim birkaç önemli konuyla ilgili araştırmaya ayırdım. Bu yazımda yer verdiğim ancak daha sonra paylaşacağım ilginç notlar aldım. Ayrıca belirlediğimiz 40’a yakın çalıştay konusundan görüş belirteceklerimle ilgili de metinler oluşturmaya çalıştım. Çalıştayın kolaylaştırıcı (moderatör) görevini de 15 yıldır benzer görevleri başarıyla yerine getiren Alp abi üstlenecek. Raporlanması ve internet üzerinden (özellikle twitter ve persicope yayını) anlık paylaşımlar için İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden öğrencilerin destek vereceği 2 saatlik çalıştaya katkı sağlayacak blog yazarları alfabetik sıraya göre şu şekilde:

Blog Yazarları Çalıştayı’nın amacı ne?

‘Web günlüğü’ olarak doğsa da bugün internetin en özgür haber kaynağı sayılan bloglar, büyük emekler harcanarak inşa ediliyor ve sürdürülüyor. İnternetsiz bir blog düşünülemeyeceği gibi blog yazarlarının katılmadığı ve blogların konuşulmadığı bir ‘İnternet Konferansı’ da düşünülemezdi. Bloglar bugüne kadar farklı organizasyonlarda ve platformalarda yer alsa da 20 yıldır akademik düzeyde organize edilen Türkiye’de İnternet Konferansları serisine ilk defa dahil oldu. Türkiye’de blogları ve blog yazarlığını ele alacağımız bu çalıştayın her yıl İnternet Konferansları serisi içinde yer almaya devam etmesini hedefliyoruz. Bu çalışmalarla Türkiye’de blogların daha nitelikli ve daha etkin olmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Yaptığımız toplantılarda 2 saatlik çalıştay süresince aşağıdaki sorulara cevap bulmaya ve sorunlara çözüm üretmeye çalışacağız. Süreden dolayı ele alınamayan konuları da ya yıl içerisinde farklı bir organizasyonda ya da 21. Türkiye’de İnternet Konferansı’nda mutlaka gündeme almayı planlıyoruz. Belirlenen 38 konudan bazıları şu şekilde:

Çalıştay sonunda “Yeni medya, mobil yaşam ve sosyal ağların gelişimiyle ‘Blog ve blog yazarlığı’nın yeniden tanımlanacak; bu da bir ortak metin / bildiri olarak kamuoyuyla paylaşılacak. Ayrıca çalıştayın hemen ardından Google’ın algoritma yapısını bir türlü ideal hale getirememesi ve bunun da niteliksiz / kopya blog yazılarına yol açmasından dolayı Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere 3 dilde Google’a Açık Mektup yayımlamayı hedefliyoruz.

Bütün bu çalışmaları 3 Aralık’ta İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi A Salonunda 16.00 – 18.00 oturumuna seyirci olarak katılarak takip edebilirsiniz. Ayrıca çalıştay sırasında;

– Canlı seyretmek için: periscope.tv/evrengunlugu ve twitter.com/evrengunlugu

– Sosyal medya paylaşımları için: #blogçalıştayı

20. Tükiye’de İnternet Konferansı’nın İçeriği

3 Aralık Salı günü 20. Türkiye’de İnternet Konferansı’nın ilk günü aşağıdaki programları büyük bir merakla takip edeceğim:

Konferansın 2 Aralık Çarşamba günü programında takip etmeyi planladığım oturumlar şunlar:

Türkiye’de İnternet Konferansı’nın üçüncü ve son günü Blog Yazarları Çalıştayı öncesi dinleyici olarak katılıp takip etmek istediğim oturumlar:

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E