e-vren günlüğü

“Türkiye’de Bloglar – Blog Yazarları Çalıştayı”na doğru

İlk defa yaşayacağım bir tecrübe için son derece heyecanlıyım. Blog yazarlarıyla bir araya gelerek sosyal ağların ve mobil teknolojideki gelişmelerin karşısında blog / blog yazarlığı kavramını masaya yatırıp; blogların sorunlarını ve geleceğini tartışacağız. 1-3 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek 20. Türkiye’de İnternet Konferansı kapsamında “Türkiye’de Bloglar – Blog Yazarları Çalıştayı” gerçekleştireceğiz.

Öncelikle Doç. Dr. Mustafa Akgül Hocama verdiği cesaret ve duyduğu güvenden dolayı teşekkür ediyorum. İlk defa deneyimleyeceğim olaylar karşısında kararsızlık yaşayan bir yapıya sahip olunca imdadıma patronum Ahmet Bey ile iş arkadaşım Esra yetişti; onlar benzer organizasyonlar konusunda sahip oldukları tecrübeyle hemen kolları sıvadılar ve  çalıştayın taslağını kısa sürede oluşturdular. Türkiye’de blog denince ilk sırada gelen isim Serdar Kuzuloğlu da hem davetime hem de yardım talebime kısa sürede cevap verdi. Etkinliğe katılamayacak olsa da çalıştayın içeriği konusunda zihnimi parlattı.

Blog yazarları çalıştayının konuları şimdilik aşağıdaki gibi şekillendi:

Bütün bu konular, çalıştayda yer alacak blog yazarları listesinin kesinleşmesinin ardından hep beraber tekrar değerlendirilerek son halini alacak.

Peki, Türkiye İnternet Konferansları serisinde ilk defa yer alacak Bloglar ve Blog Yazarları ile ilgili etkinliğe katılacak blog yazarları kimler? İşin belki de en yavaş ilerleyen ve zorlu kısmı bu sorunun cevabını netleştirmek.

Çalıştayda yer almasını planladığımız blog yazarı sayısı 10 ila 15 kişi. Hafta başından itibaren blog yazarlarına hızla ulaşmaya çalışarak ilk davetleri gönderdim. Yazılarımda ara ara bahsettiğim ve şurada sizden de bu konuda yardım istediğim Türkiye’nin en eski ve hâlâ güncel bloglarıyla ilgili devam eden çalışmam, davet edilecek blog yazarlarının belirlenmesinde bana çok yardımcı oldu. Bu zaman zarfında hızla geri dönüş yapıp çalıştaya katılacağını belirten, katılamasa da hem konu hem de blog yazarı önerisinde bulunan arkadaşlara da teşekkür ederim.

Türkiye’de blog yazarlığının geleceğine yön vermek ve İnternet Konferansı gibi önemli bir organizasyonun içine dahil olmak isterseniz lütfen benimle iletişime geçin. Çalıştayda yer almasını istediğiniz blog yazarı veya ele alınmasını istediğiniz konu önerilerinizi de heyecanla bekliyorum.

Bloglar veya sosyal medya… İnternetle yakından ilgiliyseniz İnternet Konferansı’nın 3 günlük programında yer alan bütün etkinliklere katılmanızı tavsiye ederim. Henüz saati kesinleşmese de 3 Aralık Perşembe günü düzenleyeceğimiz çalıştaya da seyirci olarak dahil olabilirsiniz.

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+