e-günlük

Sus Be Adam

İnsanlarla kavga etmek için dünyaya gelmediğim kesin. İnsanların da benimle  kavga etmek için özel bir çaba sarfettiklerini sanmıyorum. Peki nedir mesele? Mesele değil de sorun nereden kaynaklanıyor? Mükemmelliyetçi bir yaradılışla adam sendeci benliklerin çatışması diyebilir miyim buna? Emin değilim. Emin olduğum bir şey varsa içimden  kötü bir adamın sürekli kötü şeyler söylüyor olduğu. Dışımdaki iyi adam mı yoksa içimdeki kötü adam mı daha çok konuşuyor, bunu da kestirebilmiş değilim.

Ben işimi iyi yapıyorsam karşımdaki de bana iyi hizmet sunmak zorunda; ben iyi bir öğrenciysem öğretmen de iyi olmak durumunda; iyi bir kocaysam iyi bir eşe, iyi bir vatandaşsam iyi bir devlete sahip olmak zorundaymışım gibi hissediyorum. Ben iyi isem, sen niye kötüsün? Sen kötüsün madem, ben sana niye iyi davranayım? Kimse kimsenin nazını çekmesin, kimse kimseye minnet etmesin. Her zaman, iyi ki erkeğim diyorum; yer yüzündeki bunca saçmalığı şeyime takmam diyemeseydim kahrımdan kesin ölürdüm ;)

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasına 5 TL’lik bağışta bulunun.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

10 Yorumlar

 • Yanıtla Sudiye 18 Ağustos 2011 at 14:52

  Yazının sonuna gelince yüzümün ifadesinin nasıl değiştiğini görseydiniz, siz de çok gülerdiniz :))

 • Yanıtla pınar 16 Şubat 2010 at 21:13

  ilahi Evren=) Bu ara ben de çok sorguladım bunu, bakıyorum herkes görmek istediği gibi görüyor, sen dokunmaya kıyamazken kırıp döküyor, inceliklerse hak getire.. Niye senin tarafından bakmaya çalışıp kendini yorsun, böylesi çoğuna zor geliyor.. Kötülükten ziyade kolay olanın peşinde çoğusu, hatanın ardından özür dileyebilme erdemi de bu yüzden misafir olamıyor öylelerine.. Sen çözümü bulmuşsun hocam, aynen devam;’))

 • Yanıtla irem Akat 15 Şubat 2010 at 13:10

  Evren evren:)
  Şu an dinlediğim şarkıyla(falan filan ) uyumlu bir tablo gördüm bir an karşımda ders arasında iyi geldi.
  Dilim acıtır konusursam
  Fikrim uymaz yanlışına

 • Yanıtla sultan 13 Şubat 2010 at 00:00

  Mükemmelliyetçi düşüncenin sonucu bu sanırım.Beklentilerini bu kadar yüksek tutarsan hep hayalkırıklığına uğrarsın,en güzeli kimseden bişey beklememek,varsın onlar kötü olsun,beni bağlayan kendim olmalı,ben iyiysem etrafımdakiler de iyi, ben kötüysem onlar da kötü:)Dünyanın düzeni böyle zıtlıklar üzerine herşey,ben herşeyin iyi ,güzel ,doğru olmasını istemezdim mesela,bazı şeylerin tadını ancak bu şekilde alıyoruz çünkü:)

 • Yanıtla Leyla Yağcı 12 Şubat 2010 at 23:31

  İyilik eden iyilik bulur ,kötülük eden kötülük bulur sözü karşılaştığımız kötülüklerin ya da kötülerin bizim aslında o kadar da iyi olmadığımızı mı gösterir yoksa ne kadar iyi olursak olalım elbet bir kötüye düşeceğimizi mi? Sanırım yaratılanı Yaratandan dolayı hoşgörme işine önce kendimizden başlamalıyız ,eksileri artıya nasıl dönüştürebiliriz bunu takmalıyız her yerimize…

 • Yanıtla Yasemin diye biri... 12 Şubat 2010 at 22:27

  Güzel Kardeşim,
  Yerden göğe kadar haklısın…
  Bir bayan olarak genelde beni çılgına çevirenleri takacak başka yerim olmadığından olsa gerek hep kafama takarım. İnan ki kafamdaki sesleri duysan, erkek olarak dünyaya gelmiş olmaktan ve insanı çileden çıkaranları havale edebileceğin bir uzva sahip olmandan dolayı bir kez daha şükrederdin…

 • Yanıtla salih gürbüz 11 Şubat 2010 at 08:38

  senin içinde mi kötü adam var? varsa kötüler etraftadır, etrafında da değildirler. ayrıca kımı zamanlarda kötulukte gercekten ılerı gıdenlere al boynum çek dıyemıycek kadar guclu olması gereken musluman dıklenmeyıde bılmelıdır ama kötulugun ne olduguna baglı. basıt kotuluklere de hemence kötulukle karsılık vermemelıyız:)

 • Yanıtla Doğan 11 Şubat 2010 at 00:09

  Hemen hemen her şeyin zıt bir şeyi olmak zorunda ne yazık ki. Ama biz erkekler bazı sorunları şeyimize takmak zorunda kalırken. Zıt cins bunu yapmaz; çünkü onun görevi bize bir şeyleri taktırmaktır.
  Ne demeye çalıştım ya ben? :)

 • Yanıtla Halis 11 Şubat 2010 at 00:06

  Yazının sonunu hiç böyle tahmin etmemiştim :) Hiçte bu yönden bakmamıştım, haklısın :)

 • Yanıtla İsmail Emre 10 Şubat 2010 at 20:16

  “Ete kemiğe bürümdüm. Yunus diye göründüm.” der yaratılmışların arasında müstesna bir isim. Varsın insanlar kötü olsun. Senin içindeki cevher sen ne kadar takmasan da bazı şeyleri taktıracaktır sana. Özündeki cevheri bizzat gören biri olarak içindeki iyi adamı tıpkı dışındaki gibi iyimserliğinle sergile; çünkü sen içi dışı bir, özü sözü bir yaratılmışsın. “Yaratılanı Yaratan’dan ötürü” hoşgörüver gitsin. “Sen kötüsün madem, ben sana neden iyi davranayım?” El-cevap: Yunus’u anlayabildiğin ve derslerinde öğrencilerine anlatabildiğin için.

 • Bir yorum yazın