e-günlük

Şartlı Kurban Bayramı Tebriği

Salı günü son derse girerken gelen resmi yazıyla domuz gribi salgını sebebiyle Çarşamba ve Perşembe günleri okulların tatil edildiğini öğrenmiş; bu altı günlük tatil boyunca neler yapsam diye düşünüp durmuştum. İki günü heba oldu bile :)

Gereksiz işlerle vakit harcadığımı düşündüğüm, yahu Evren, sen böyle boş işlerle niye oyalanıyorsun dediğim anlarda hep aradığım kişiyi yine aradım. Önümde KPSS tarih kitabı, yaprak testler vs. Bazen, bu yolu seçmiş olmanın bana fazlasıyla vakit kaybettiridiğini düşünüyorum. Keşfedilmeden yeni bir yol keşfetmeli miyim yoksa o yol zaten karşımda da ben mi göremiyorum anlayamadım :)

Epey uzun bir aradan sonra ilk kez şiir yazabildim. İki sözcüğü ve başlığı eksik. Tamamlayabilirsem şiirimi ilk önce öğrencilerime okuyacağım :/

Bugün rüyamda annemin amcasının vefat ettiğini gördüm. Haberi abim veriyordu, şok oluyorduk. Uyandığımda rüyayı çoktan unutmuştum. Ta ki kahvaltı masasında gelen telefona annemin verdiği tepkiye kadar. O an, rüyamda amcamın ölüdüğünü gördüğümü hatırladım ki annemin aldığı haber de bir aile dostumuzun vefat haberiydi. Üstelik haberi yine abim  veriyordu. Babamı kaybettiğimizde hep bizim yanımızda olan aile dostlarımızın yanında olma sırası bizdeydi. Annemler cenaze evine biz de cenaze namazının kılınacağı camiiye gittik. Bayram arifesi ölüm, insanı en sarsan ölümlerden olsa gerek. Yarınının garantisi olmayan bu dünyanın hesap kitap dünyası olmadığının da bir kanıtıydı rahmetli amcanın ardından bıraktığı kurbanlığı…

ha.yır.lı.bay.ram.lar ev.ren.gun.lu.nu.net

Yarın 2009 yılının Kurban Bayramı. Yukarıdaki fotoğrafı da öğrencilerimin köyü Dereköy‘de geçen Nisan ayında çekilmiştim. O tatlı kuzucuk yedi ayda büyüyüp serpilmiştir mutlaka. Şu anda akibeti konusunda hiçbir fikrim yok :)  Ama kurbanlık hayvanların, bizim göremediğimiz ve anlayamadığımız bir şekilde “Allah’a kurban olabildikleri için sevindiklerini” din derslerinden hatırlıyorum.

Ramazan Bayramı’naşeker bayramı deme mantığını gösterdiği halde Kurban Bayramı’na et bayramı deme düz mantığıyla yaklaşamayan ve bu mübarek bayramı hayvan cinayeti olarak niteleyenlerle dolu etrafımız. Domuz gribi hak getire :) Onlar hariç hepimizin Mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor; büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyor; arkadaşlarımı da sımsıkı kucaklıyorum :)

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’aulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.


Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

8 Yorumlar

 • Yanıtla kalderavolkan 01 Aralık 2009 at 18:31

  Annemin köyünün adı da “Dereköy”dür :) Ama o Samsun’un Dereköy’ü orası ayrı :)
  GEÇMİŞ BAYRAMIN MÜBAREK OLSUN HOCAM…

 • Yanıtla Erkan Hirik 30 Kasım 2009 at 01:30

  Öncelikle başınız sağ olsun diyorum. Bayramınızı kutlar ve şiirinizi merakla beklediğimi de belirtirim.

 • Yanıtla Yasemin diye biri... 28 Kasım 2009 at 01:40

  Vefat eden yakınına Allah’tan rahmet, sevgili ailesine de başsağlığı diliyorum Evrencim.Her ölüm ardında birçok burukluk,özlem ve acı bırakır.Bu acılar böyle bayramlara denk geldiğinde ise her şey sanki ikiye katlanır. Bu yüzden diliyorum ki Rabbim bizleri böylesine acılarla sınamasın.
  Sana tüm sevdiklerinle birlikte huzur ve muhabbet dolu bir bayram diliyorum değerli kardeşim.

 • Yanıtla Doğan 27 Kasım 2009 at 18:02

  Öncelikle acı kaybın için başın sağolsun Evren. Allah sabır versin geride kalanlara.
  Okulların tatil olması işime yaradı aslında :=)) Benim yerime öğrencilerime bakan öğretmenden veliler baya şikayetçiymiş, en azından ders olmazda iyice garipselleşmezler. :=))
  Senin ve aileninde bayramı mübarek olsun. Nice sağlıklı ve mutlu bayramlara…

 • Yanıtla Halis 27 Kasım 2009 at 02:39

  Bayram evi olmak varken cenaze evi olmak çok kötü birşeydir eminim. Ama belki de asıl bayram oradadır. Allah sevdiği kulunu yanına erken alır derler… Bayramın mübarek, başın sağ olsun.

 • Yanıtla rose 26 Kasım 2009 at 23:03

  Sevdiklerinle birlikte güzel bir bayram gecirmeni diliyorum
  Kendine iyi bak
  Saglicaklar,görüsmek üzere

 • Yanıtla Narsu 26 Kasım 2009 at 20:46

  Ilahi riza icin bayramin seher vaktine az kaldigi vakitlerde Rahmet sahibi(c.c.) dualarinizi, dualarimizi kabul etsin. Kurban Bayraminiz mubarek olsun. Evren ile Evren ailesine saglikli ve huzurlu bayramlar dilerim.

  Bayramlarin, paylasmak icin sevinc olan guzellikler adina sonsuz sukurler olsun …

  Allah(c.c.) dunyevi alemden ahirete itikal etmis olan ruhu Rahmetiyle sevindirsin, ardinda olan yolculara da hayirli omurler ihsan etsin.

  Yureginize iyi davranmaniz ve Ask kitabindan, 40. kurali okuyarak Bayram armaganini kabul etmeniz dilegiyle,
  :)

  Dua ile hayirli olsun adimlariniz.

  Narsu

 • Yanıtla Deniz AKIN 26 Kasım 2009 at 19:57

  Sana da iyi bayramlar Evren abi ;)

 • Bir yorum yazın