Sosyal Ağlara Dolanmak

fri.end.fe.ed-twit.ter-face.bookBaşlarda sadece amatör bir bloga sahip olmak yetiyorken profesyonelleşmek için sanki onlarca sosyal ağa dahil olmak gerekiyormuş gibi (zorunlu bir hava) peyda oluyor insanın üzerinde. Eski arkadaşları (!) bulma gibi can alıcı ve de masumane bir işlevle milyonları sistemine dahil eden facebook bile “daha çok okunma, takip edilme” adına blogların imdanına yetişen bir hal alırken twitter ve friendfeed‘ler bayar noktaya geldi. Bu kadar çok farklı paylaşım sitelerinden “aynı kişiler” ile “aynı şeyi” defalarca paylaşmaya gerek var mı?

Facebook, friendfeed, twitter, sosyomat vs gibi sosyal paylaşım ağları çevre (!) edinme adına iyi gibi gözükse de aslında blogların “canlı” okunma ve “capcanlı” ziyaretçi trafiğini alaşağı ediyor. Bir yazı ekliyorsunuz ve insanlar o yazıyı facebook’tan “beğen”ince, friendfeed’den “yorumla”yınca sizin öz be öz blogunuzdaki yazının orijinali yetim kalıyor :) Blogunun çok okunduğunu, yazılarının fazlaca yorumlandığını görmek, göstermek isteyen blog yazarları için bu son derece can sıkıcı bir durum olmaya başlıyor.

Sosyal paylaşım ağları, ziyaretçilerle birebir etkileşim kurma adına işlevsel olsa da blogların yorumlanmasını ve daha da önemlisi interaktif yapısını sekteye uğratıyor. Pek çok blog yazarı arkadaşım facebook, friendfeed, twitter’dan bunalarak hesaplarının bazılarını iptal etti. Birkaç arkadaşımsa daha tuhaf bir başkalaşım içine girdi: Artık onlar bloglarında ahım şahım yazılar yazıp onları görsellerle süsleyip de sunmak yerine bir iki cümle sallayıveriyorlar facebook, friendfeed iletilerine :) Bloglardan sosyal ağ hesaplarına kayanların sayısı azımsanmayacak kadar çok.

En iyi blog, insanın emek harcadığı kendi blogudur. Ne kadar pahalı ve zahmetli olsa da…

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir.TOFD’aulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.

Sosyal Ağlara Dolanmak” için 3 yorum

  1. Aslında dediğin tamamen doğru ama yazının okunduğunu görmek, yazının altını dolu görmek için eklentiler sayesinde oralara yazılan yorumları yazının altında gösterebiliyorsun. Bu da ego tatmini için yeterli bir şey olabiliyor. Atrıca tweetmeme, facebook paylaşma sayısı sayaçları ile de oralardaki paylaşma sayılarını görebiliyorsun.
    Yorumu da bilerek buraya yaptım :)

  2. “En iyi blog, insanın emek harcadığı kendi blogudur”
    işte bu sadece..:)suyu çıkıyor diğerlerinin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir