Forum Aydın’da Fotoğraf Skandalı

Benim bir skandal olarak nitelediğim ama yetkililerin bunu bu kadar uzatacak ne var?bakış açısıyla değerlendirdiği can sıkıcı olay; Nüket Hocamın sağ karedeki çiçekleri çektikten birkaç dakika sonra Forum Aydın‘ın özel güvenlik görevlisinin başımıza dikilmesiyle yaşandı. İki edebiyat öğretmeni “profesyonel makinelerle” çekim yapıyorduk da aslında ne yapmaya çalışıyor idik. Kanal D muhabirinin 3 gün önce özel güvenlik terörüne maruz kaldığı görüntüler henüz hafızalarımızdan silinmemişken dijital çağın en özgür medyasının yapı taşlarını oluşturma aşamasında böylesi bir tacize uğrayacağım hiç aklıma gelmezdi; hem de öğretmenimin yanında…

Nüket Hocam, birkaç gündür kendisine fotoğraf makinesinin kullanılması konusunda yardımcı olmamı istiyordu. Nihayet bugün için sözleştik. Aynı zamanda kendisine alışveriş de yapacağı için malum alışveriş merkezinde buluştuk. Bir taraftan alışveriş yaptık, bir taraftan fotoğraf çektik. Hatta makinenin detaylarını  asker arkadaşımın açtığı bir mekanda bir şeyler yerken gösterdim. En çok çekimi de orada yaptık. Biz alışveriş merkezinden ayrılırken yakaladığımız küçük detayları çekmeye devam ediyorduk ki yanımıza özel güvenlik görevlisi geldi. Bize fotoğraf çekme konusundaki kuraldan bahsetti, izin almamız gerektiğini belirtti vesaire vesaire. Buraya kadar ki kısmı normal kabul edersek -ki kurduğu komplekse gelmiş ne olduğu belli müşterilerinin elinde sırf kocaman siyah makineler var diye rahatsız edilmesinin neresi normalse- bundan sonrası biraz anormaldi. Biz üst kattan alt kata inene kadar sanki birer terör şüphelisi gibi adım adım takip edilmeye başlandık. Amacımız eşi benzeri olmayan Forum Aydın’ın mimari yapısını fotoğraflayıp  Bornova’da, Mersin’de, Çamlık’ta taklidini yapmaktı. Hani o kadar orijinal bir mekandı :) 

Yanımda Nüket Hoca olmasaydı, özel güvenlik görevlisinin dediği üzere rahatsızlığımı iletmek için yetkiliyle görüşebilirdim ama hem vaktimiz yoktu hem de zaten tavır son derece rahatsız ediciydi. Gözetleyen gözlerden ancak bir ayakkabı mağazasına girince kurtulduk. Ben de konsantre allak bullak olmuştu bir kere; Nüket Hocama karşı mahcup olduğumuma mı üzüleyim; birine yardım edeyim derken mağdur duruma düştüğüme mi..

Akşam eve gelip geç vakit Forum Aydın‘ı aradım. Israrla yetkiliyle görüşmek istedim; alışagelindiği üzere toplantıdaydılar :) Neyseki söz verildiği üzere müdür yardımcısı  Mehmet Bey birkaç dakika sonra aradı ve rahatsızlığımı kendisine ilettim. Merak ettiğim iki şey vardı: Orada fotoğraf çekmek yasak mıydı? Söylenilene göre yasak değildi ama izne bağlıydı. Benim oradaki Canon 450D ile ilk çekimim değildi. Bilseydim, geçen aylardaki yazıda kullandığım Forum Aydın mekanlı fotoğrafları paylaşmaz, farkında olmadan yaptığım bir reklamın altına imza atmazdım. Merak ettiğim ikinci konuysa bizim o andan itibaren niçin adım adım takip edildiğimiz idi. Oysa onlar bizi göz ucuylatakip etmişlerdi; bu da güvenlik açısından gayet normaldi.

Bir blog yazarının başına gelebilecek böylesi sevimsiz bir olaydan daha sevimsizi, muhatapların baltayı bir blog yazarına vurması olabilirdi; oldu da :) Benim doğup büyüdüğüm bu topraklara sonradan konuşlanan kimseler, benim hareket özgürlüğümü manasız kurallarlarla kısıtlamaya kalkıyorsa benim ses, görüntü, fotoğraf ve kalemimin kayıtları da bütün özgürlüğünü sonuna kadar kullanır. Bundan sonra Forum Aydın‘da fotoğraf çekilir mi? Onu bırak; oraya gidilir mi?

e-vren günlüğü MisAfiR KaLeM Tekliflerinde Bir İlk!

15 Mayıs’ta e-vren dünyası’ndaki yerini alacak olan 36. MisAfiR KaLeM için geri sayım heyecanı devam ederken Türkiye’nin en ünlü blog yazarlarından Eda Suner‘e 37. MisAfiR KaLeM olması için facebook üzerinden emr-i vaki bir teklif sunuldu. Bu yöntem ilk kez, sevgili Kayhan‘ın MisAfiR KaLeM teklifini “kibarca reddetmesi” ihtimaline karşılık buna benzer bir videoblogla ısrar yoluna gidilmesi için  planlanmıştı ama neyse ki gerek kalmamıştı :) İşte Eda Demirel Suner’e bu e-lektronik yaşam projesi’nde yer almaya EVET dedirten emr-i vaki MisAfiR KaLeM vblogu:  

Son günlerde yaşayacağım en heyecanlı anlardan birini yaşamak üzere yarın sevgili İlknur‘un daveti üzerine ADÜ Sultanhisar MYO ekibi ile birlikte Salavatlı İköğretim Okulu‘na gideceğim. “Kardeş Yürekler” projesini tamamladıktan sonra o okula ilk kez adım atacak olmanın tarifsiz heyecanını haftalardır yaşıyordum. Yıllar önce Salavatlı ilköğretim Okulu öğrencileriyle proje süresince çekildiğimiz onlarca fotoğrafı ve fotoğraf makinemi yanıma alıp, hatırladıkça gözlerimi dolduran o anıların peşine düşeceğim. Gönüllülüğün muhteşem hazzını, o çocukların kahkahalarını duymaya, görmeye çalışacağım sınıflarda, duvarlarda, bahçede…

12 Comments

 1. Ben birçok defa forum avm de fotoğraf çektim ama hiç uyarı almadım:)) senin başına gelen durumu garipsedim alışverişe gelen kişiler fotoğraf çekmek gibi hobisi olan kişiler çekim yaparken çok rastladım ama hiç uyarıldıklarını görmedim :))
  sanırım sana özgü bir durum olmuş:))

 2. Yaşadığın olay ilginç gerçekten. Sizi laf dinlemez çocuklardan sandılar herhalde ondan takip ettiler. :)
  Bu arada Eda Ablanın yazısını dört gözle bekliyorum :))
  Cicili bicili şeyler yaz abla :)

 3. Kimlerin iyi kimlerin kötü niyetli olduğu bellidir. Başına gelen büyük talihsizlik. Güvenlik görevlilerinin kendini bir şey zannettiği bir dönemde de yaşıyoruz. Daha memnun olacaklarına kalkıp engellemeleri mantık dışı. Yutmayıp afişe etmekle iyi ettin!

 4. Fotoğraf çekme sıkıntısını bir AVM’de ben de yaşadım. Paladium yeni açıldığı zaman bir buluşma için gitmiş kraldan çok kralcı bir güvenlik ile muhatap olmak durumunda kalmıştım. İşin tuhaf yanı çekim yaptığım yer AVM’nin mağazalar değil yemek katıydı :)
  Üzüntü verici, üstüne gitmek gerek. Mantıklı açıklama yapıldığı, insanca yaklaşıldığı sürece benim açımdan sorun yok, ama yapıcı olmak düşüncesiyle kabalaşıyorlarsa o zaman insanın canı sıkılabiliyor.

 5. Aslında sorun makinadan kaynaklanıyor. Muhtemelen ya canona bir gıcıklıkları var. Yada makina büyük olduğu için fotoğraf çekmenin yasak olduğu akıllarına geliyor. Halbuki makinan ufak olsaydı büyük bir ihtimalle sorun cıkmayacaktı. Sonuçta ikiside fotoğraf! İşin komik tarafı sanki askeri bölge yada gizli deneylerin yapıldığı nasa’nın merkezi :)) Alt tarafı alışveriş merkezi. Oluyor böyle şeyler.
  Haa bu arada. Bileydim naza çekerdim kendimi(:

 6. Fotoğraf makinasını elinden almaya kalkmamış, bence sorun yok. Göz ucuyla takip edilmeni ise yanında güzel bir bayan bulundurmana bağlıyorum, gözlerini alamamış olabilirler.
  Saygılar

 7. Elleri poşet dolu iki çıtır bayan fotoğraf hatta video çekiyor olsaydı emin ol gidip uyaran bile olmazdı. Ayrıca senin oraya gitmen, Aydın esnafına karşı bir ayıbın olmuş. Üstüne ayrı bir ayıbı sana yaşatmışlar.

 8. internetin gücünün farkına varan sektör temsilcileri gereksiz yasaklarla tanınırlıklarını “gizli reklamlarını” sekteye uğratmaktan sakınırlar. bırakın gezsinler, bırakın çeksinler. hele ki bu e-vren’se aman diline düşülmesin :)geçmiş olsun :P

  Eda’yı çok kıskandım :(

  salavatlı buluşmanla ilgili notları ve kareleri en az senin kadar heyecanla bekliyorum :)

 9. Bu anlattığın olayı, neden garipsedin veya neden hicvediyorsun, anlamadım.. Orada çekim yapılması yasakmış ve bu konuda size uyarı gelmiş.. Sonrasında da güvenlik açısından çok çok normal bir şekilde takip edilmişsiniz..

  Evet, gün geçtikçe hürriyet kısıtlanıyor ve eskisi kadar rahat haraket edemiyoruz.. Bu çok doğru.. Ancak, bu kadar terör olayı, canlı bomba saçmalığı varken; insanlara şüpheli gözle bakılması çok normal değil mi..?

  Siz, keşif yapmaya gelen, yasadışı sol veya aşırı dinci sağ bir örgütün mensubu olabilirdiniz değil mi..?

  Biliyor musun, Şehr-i İstanbul’da, son 7 ayda her 30 metrede bir polisler kimlik soruyor, arama yapıyorlar.. Evet rahatsız edici.. Evet hürriyet kısıtlayıcı ama başka çare var mı..? Sen, böyle basit bir olaya vaveyla koparıyorsan, İstanbul’da yaşasaydın, sanırım sadece bu konuları yazardın..

  Tabii tüm bunları söylerken, şunu da ilave edeyim.. Gittiğin(iz) mekânda, fotoğraf çekiminin yasak olduğunu veya izne tâbi olduğunu belirtir bir uyarı yazısı koymadılarsa veya sizi saygısızca uyardılarsa; bunlar isyan bayrağının açılmasını gerektirecek şeylerdir.. Lâkin okuduklarımdan anladığım kadarıyla başlıkta belirttiğin “skandal” kelimesi biraz abartı olmuş..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir