2008 Ramazan Bayramı

Tuhaf başlayıp tuhaf biten bir Ramzan Bayramıydı. Enteresanlıklarla doluydu 3 gün. Biraz benden kaynaklanan sebeplerden dolayı en az insanı gördüğüm, en az göründüğüm bayram oldu diyebilirim.

Bayram arefesi akşamı Hüss, babasını kendisini bayram namazına götürmeye ikna edemeyince annesinin boynuna sarılıp “anne, sen sabah bayram namazına gidecek misin?” diye miyavladı. Bana gelip sorma gereği duymadı çünkü 29 gün boyunca teravih namazına gitme isteğini geri çevirmiştim :) Gece yatağına gidip sabah onu bayram namazına götüreceğimi söyleyince “iyice sallayarak uyandır beni tamam mı?” diye de tembihte bulunmayı ihmal etmedi. Ve hemen ertesi gün Hüss‘ün hayatındaki ilk bayram namazıydı.

Sabah kahvaltı… Tavas baklavası, açılış 3 dilim. Ziyaretler, baklava. Eve geldim, tavas baklavası 2 dilim. Misafir geldi, ikram edilen çikolatalardan kendime de 1 tane. Misafir gitti, can sıkıntısı 2 çikolata daha. Öğle yemeği, tavas baklavası. Akşam misafirlerle çay. Eksik kalmayayım, ben de iki dilim baklava alayım. Misafirlikte, her çeşit şekerden birer tane. A o çikolata mıydı, ondan da alayım. 2 dilim kalburbastı. “Evrencim, tabaktaki son kadayıfı da bitiriver, o senin hakkın.”  Hay hay! Türk kahvesi orta şekerli olsun. Eve geldim, ille de çay. Hala tavas baklavası kaldı mı? Sedece 1 dilim :) Ramazan’a girmeden hemen önce 80 kiloydum. Bayramın 3. günü akşamı 76 kiloydum. Abimin her bayram ısrarla yaptırdığı Tavas baklavası ve benim tatlıya düşkünlüğümle gittiğim her yerde ikramlara gösterdiğin hürmet sayesinde o 80, bonuslarla geri dönecek gibi.

Bu bayramın en minik misafiri Tuğba bebekti. Dakikalarca onunla oynadım, fotoğraflarını çektim. İnsanın sevdikçe sevesinin geldiği çok tatlı bir bebekti. Hüss’ün sınıf arkadaşının kardeşi olunca daha bir ayrı tatlıydı :)

Bayramlarda herkes bir yana Emine ninem bir yanadır. Yine yalnızdı, bir sürü sorunları vardı. Ömrünün son demlerinde hayattan hala daha şikayetçiydi. Haklıydı da… Her zaman olduğu gibi bebekliğimin ilk aylarını yeni baştan dinledik. Ama en çok da kaybettiği evlatlarının acısı ve şu zamanda kendisine yaşatılan sıkıntıları…

Harun bu bayram sıkı sitemlerde bulundu. Bu sefer geç kalmamış, bayramın ilk günü hem de öğleden önce elimi öpmeye gelmişti :)

Dedemin hangi toruna ne kadar bayram harçlığı verdiği, bu bayramın magazin muhabbetlerinin alt sıralarındaydı. Ya herkes aldığı harçlıktan memnundu ya da artık bu konu fazla prim yapmıyordu.

Bu bayram en çok hoşuma gidense insanların -özellikle de komşuların- geçen yıllara nazaran bayram ziyaretlerine ağırlık vermiş olmaları. Herkes bu sefer elinden geldiğince pek çok eşi dostu ziyaret etmeye çalıştı.

Bizimkilerin plan programından dolayı ben bu bayram biraz da Safiye Sultan’la evi bekleyen konumundaydım. Bana böyle kutsal bir görev verilmişti. Bu zaman zarfında da fırsat buldukça eski yıllara ait yazıları buraya taşımakla meşgul oldum.

Ramazan Bayramı 2008’in en güzel karesi ise e-vren’in objektifi‘nden {işte böyle} yansıdı.

8 Comments

  1. Aa bu fotoğrafı farketmemiştim. Yazıyı okumuştum; fotoğrafı nasıl farketmedim acaba ?:) Şimdi bu bebek kocaman olmuştur.

  2. Evrenciğim, valla bu yazıda en çok dikkatimi çeken minik Tuğba bebekle fotoğrafın oldu.. çok yakışmış kucağına :D maş. çok da tatlı. Allah en kısa zamanda sana da nasip etsin, biz de yeğenimizi sevmeye gelelim.. nasıl olur :)))

  3. sevgili Evrencm uzun süredir görüşemiyoruz nedense senın bu siteyide daha önceden takip etmeme rağmen unutmuşum…işte bir ramazan daha geçti sultanahmetteki hayalimizle birlikte…senin daha önce bahsettiğin nine sanırımm o zamna çok hoşuma gitmişti hatta bu ramazan aklıma da gelmedi değil ama bizim gençlik meclisi eskisi gibi değil..neyse seni özledim evren ve beni unutmadığını umuyorumm…önümğzdeki ramazan mutlaka sultanahmette sabahlıcazz sen gelmezsen buraya ben gelip seni sürükliye sürükliye getireceğim=))EVRENCM BU YAZIYI YAZARKENN HAKKATTEN SENİ ÖZLDİĞİMİ DAHA İYİ ANLADIM SELAMETLE KALIN…

  4. oh oh afiyet olsun evren sen orda yazdıkça ben burda acıktım:))
    geçmiş bayramın mübarek olsun…

  5. tesaduflere inanmam ama bayaa bi tesadufen buldum , gercektenn nasil tarif etcegimi bilmiyorum , immm neyse , bayramin mubarek olsun !

  6. evrencim senin ve müdavimlerinin hepimizin ve herkesin bayramını kutluyorum, nice güzel bayramlara huzurla:’)

  7. yazını cok begendım cok ıyı yenı nesıl ve eskı neslı bır arada tutman cok hos basarılarının devamını dılerım hemsehrım!!ugurcandas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir